AnasayfaFirmaya DikkatAVEA Kaş Yaparken Göz Çıkardı!

AVEA Kaş Yaparken Göz Çıkardı!

Türkiye’nin ilk GSM 1800 operatörü olan AVEA, kaş yaparken göz çıkardı. Şaşırtıcı olay bugün 17.00 sularında başlayıp, aralıklarla 20.00’a kadar telefon bağlantısı ile devam etti. Akıllara durgunluk vermesinin yanı sıra, kendim adına (Abdullah Koçoğlu) yüksek prestij kaybına sebep olan hadisenin işleyiş süreci de bir o kadar şaşırtıcı.

Bildiğiniz üzere ‘AbdullahKoçoğlu.com’ internet sitesinde, “Avea’dan Zaman Hırsızlığı” manşetiyle bir haber yayınlandı. Öncelikle haberi hatırlayalım!

AVEA’DAN ZAMAN HIRSIZLIĞI | Haberin orijinal sayfasına gitmek için tıklayın!

Kuruluş tarihi 2004′e dayanan ve Türkiye’nin ilk GSM 1800 operatörü olan Avea’nın internet üzerinden gerçekleştirilen numara değişikliği hizmeti, abonelerini çileden çıkarıyor!

Çileden çıkaran sistem, şöyle çalışıyor: *952# yazıp arama tuşuna basan abonenin cep telefonuna ‘şifre’ gönderiliyor. Bu şifre ile online işlem merkezine giren abone, numara değişikliği sekmesine tıklıyor ve sayfa başına 5 adet numara ile sınırlandırılmış alternatifler arasından yeni bir numara belirleyebiliyor. Sayfayı ‘F5′ tuşuna basarak yenileyen aboneye, yeni 5 adet numara alternatifi görüntüleniyor. Saatlerce sayfalarda dolaşarak yüzlerce numara arasından yeni numara arayışında bulunan kimi abonelerin karşısına ise, “Evet bu!” dedikleri numarayı işaretlediklerinde, “İşleminiz gerçekleştirilemiyor, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!” yazılı ekran geliyor. Anlayacağınız, tam bir zaman hırsızlığı.

Geceden buyana yaptığımız denemelerde, “0553 402 20 30″ ve “0553 48 48 508″ numaraları boşta olduğu halde maalesef alamadık. İnsanın aklına ister istemez bir de şu soru cümlesi geliyor; “Acaba bu numaralar sistemi cazip kılmak için, aralara serpiştirilmiş süsler mi?”

Avea’nın beyanatlarından hisse oranlarının %89,99 Türk Telekom’da, kalan %10,01′lik oranın ise İş Bankası’nda olduğunu biliyoruz. Her iki firma da zamanın kıymetinin farkında olup, zamanla yarışarak ve çok çalışarak bugünkü pozisyonlarını yakalamış sermaye devidir. Dolayısıyla zamanın önemini, yine en iyi onlar bilirler.

YETKİLİLERE SORUYORUZ; Bu hususa dayalı olarak, abonelerinizin zaman kaybını, bu süreçte gerçekleşebilecek olan iş gücü ve maddi kayıplarını ve saatleri aşan uğraşa rağmen onay vermeyen işlem sebebiyle değiştiremedikleri numaradan doğan sıkıntılarını nasıl telafi etmeyi düşünüyorsunuz?”

Bu haber sonrasında ‘0553 455 80 50’ numaralı telefonuma dönüş gerçekleştiren üst düzey bir yetkili kurumsal çizgide özür cümlelerini sıraladıktan sonra, ‘Altın Numara‘ diye adlandırılan nitelikli numaralar arasından bir numara beğenmemi önerdi. Nazik teklifi kabul ettim ve benimle özel olarak ilgileneceği belirtilen müşteri temsilcinin aramasını beklemeye koyuldum. Derken, aradılar ve ‘0553 404 40 40’ numaralı AVEA numarasında karşılıklı olarak mutabık kaldık, müşteri temsilcisi onayımı aldı, numaranın tanımlandığını belirtti ve vedalaştık.

ONARILMAZ KAYIPLAR BAŞLIYOR.. ŞOK!

Yeni aldığım AVEA numaramı, 1500’ü aşkın kişiye toplu ‘MMS’ mesajıyla, firmalara ‘E-POSTA’ kanalıyla, basın kanadındaki dostlarıma ve bir kısım iş adamına ise ‘SABİT TELEFON GÖRÜŞMESİ’ eşliğinde ilettim.

Bu olayın üzerinden bir süre geçtikten sonra, bu kez bir başka yetkili aradı ve özür dileyerek, müşteri temsilcisi arkadaşlarının hatasından dolayı ‘0533 404 40 40’ nolu AVEA numarasını tanımlayamadıklarını belirtti. Uzunca bir özür sohbetinin ardından, kendisine uğradığım kayıpları bir bir izah ettim ve görüşmeyi sonlandırdık.

UĞRADIĞIM ZARAR, HEM MADDİ, HEM MANEVİ

Bu kez de yeni numaramın iptal olduğunu ifade eden hayli uzunca bir metin hazırladım ve ‘0553 404 40 40’ AVEA numaramın bildirimini yaptığım kişi ve kurumlara bir kez daha, ‘0533 404 40 40’ numaralı AVEA numarasının tarafıma ait olmadığına dair bildirimde bulundum. Masrafımın katlandığına mı yanayım, yoksa onca önemli iş adamı, medya mensubu, bürokrat ve sanatçı dostumun karşısında uğradığım prestij kaybına mı bilemedim!

ZARARIN BİLANÇOSU

Bundan sonrası tam bir dram.. Kimi aramış ulaşamamış, kimi vuku bulan lakayt davranıştan dolayı telefon numaramı yekten silmiş, kimi iş iptaline varan gerginlik yaşamış, ama kimin umurunda. Sadece benim! Avea müşteri temsilcileri ve üst yetkili mercilerin tek yaptıkları şey, arayıp arayıp özür eşliğinde yeni bir numara takdim etmekten ibaret oldu. Yaşadığım numara kaosu 20.00 sularında orta karar bir numaraya evet dememle son bulduysa da bu işin manevi bilançosu paha biçilmez ölçüdeyken, maddi boyutunda; MMS ve E-Posta tasarım ücretleri, gönderim bedelleri, hizmet giderleri derken, 2350 TL zarara uğradım.

VE ŞU AN…

Oturdum kara kara düşünüyorum. Neyi mi?

1. Zedelenen prestijimi nasıl geri getireceğim?

2. Hususun sebep olduğu gerginlik sebebiyle, on binlerce TL değerinde son bulan ticari kayıplarımı nasıl karşılayacağımı?

3. Bunca isme ve adrese, yeni telefon numaramı, hangi yüzle ve ne cüretle tekrardan göndereceğim?

AVEA Yetkililerine Sesleniyorum: Bu hususta nasıl bir çözüm önerisi ve telafi düşünüyorsunuz? Yoksa sebep olduğunuz tüm bu zararlar karşısında, duyarsız mı kalacaksınız? Bekleyip göreceğiz…

Yayıncı: Abdullah KOÇOĞLU | Ticari Danışman
M.G.B. Genel Yayın Koordinatörü

AVEA'dan Zaman Hırs
'Eski Bayramlar' ile

admin@magazincilerbirligi.com

Bu Haberi Puanla:
YORUM YOK

YORUM BIRAK