AnasayfaFirmaya DikkatAVEA’dan Zaman Hırsızlığı!

AVEA’dan Zaman Hırsızlığı!

Kuruluş tarihi 2004’e dayanan ve Türkiye’nin ilk GSM 1800 operatörü olan Avea’nın internet üzerinden gerçekleştirilen numara değişikliği hizmeti, abonelerini çileden çıkarıyor!

Çileden çıkaran sistem, şöyle çalışıyor: *952# yazıp arama tuşuna basan abonenin cep telefonuna ‘şifre’ gönderiliyor. Bu şifre ile online işlem merkezine giren abone, numara değişikliği sekmesine tıklıyor ve sayfa başına 5 adet numara ile sınırlandırılmış alternatifler arasından yeni bir numara belirleyebiliyor. Sayfayı ‘F5’ tuşuna basarak yenileyen aboneye, yeni 5 adet numara alternatifi görüntüleniyor. Saatlerce sayfalarda dolaşarak yüzlerce numara arasından yeni numara arayışında bulunan kimi abonelerin karşısına ise, “Evet bu!” dedikleri numarayı işaretlediklerinde, “İşleminiz gerçekleştirilemiyor, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!” yazılı ekran geliyor. Anlayacağınız, tam bir zaman hırsızlığı.

Geceden buyana yaptığımız denemelerde, “0553 402 20 30” ve “0553 48 48 508” numaraları boşta olduğu halde maalesef alamadık. İnsanın aklına ister istemez bir de şu soru cümlesi geliyor; “Acaba bu numaralar sistemi cazip kılmak için, aralara serpiştirilmiş süsler mi?”

Avea’nın beyanatlarından hisse oranlarının %89,99 Türk Telekom’da, kalan %10,01’lik oranın ise İş Bankası’nda olduğunu biliyoruz. Her iki firma da zamanın kıymetinin farkında olup, zamanla yarışarak ve çok çalışarak bugünkü pozisyonlarını yakalamış sermaye devidir. Dolayısıyla zamanın önemini, yine en iyi onlar bilirler.

YETKİLİLERE SORUYORUZ; Bu hususa dayalı olarak, abonelerinizin zaman kaybını, bu süreçte gerçekleşebilecek olan iş gücü ve maddi kayıplarını ve saatleri aşan uğraşa rağmen onay vermeyen işlem sebebiyle değiştiremedikleri numaradan doğan sıkıntılarını nasıl telafi etmeyi düşünüyorsunuz?

Yayıncı: Abdullah KOÇOĞLU | Ticari Danışman
M.G.B. Genel Yayın Koordinatörü

Aras Kargo'ya Slogan
AVEA Kaş Yaparken G

admin@magazincilerbirligi.com

Bu Haberi Puanla:
YORUM YOK

YORUM BIRAK