AnasayfaEtkinlikBabylon’da bu hafta

Babylon’da bu hafta

Babylon’un programında bu hafta, 16 Mayıs Perşembe günü “behind the light and shine” projeleriyle Randy Esen, Aydın Esen, Ra’kalam Bob Moses,sonrası: Mysthree 17 Mayıs Cuma günü Radyo Eksen Partisi ve 18 Mayıs Cumartesi günü Courtney Barnett bulunuyor.

Füzyon caz ve çağdaş müzik dünyasına yön veren isimlerden Randy Esen, Aydın Esen ve Ra’kalam Bob Moses; “behind the light and shine” projeleriyle 16 Mayıs Perşembe akşamı Babylon’a konuk oluyor. Üçlünün performansı ardından; house, micro house ve caz etkili live set’leriyle Mysthree kabin başına geçiyor.

Birçok farklı sanatçı ve toplulukla aynı sahneyi paylaşan Randy Esen ve Aydın Esen 80’lerin ortasından beri beraber müzik yapıyor. Özgün ve narin vokal tonuyla Randy Esen’in, Aydın Esen’in kozmik seslerden oluşan dünyasından da etkilenmesiyle ikili; progresif, füzyon caz ve çağdaş müzik sahnesinde önemli çalışmalar yaptı. Geçtiğimiz aylarda Rakalam Bob Moses’la beraber kaydettikleri “behind the light and shine” albümü, dönemler arasında mekik dokuyor.

Sofistike vokal tonuyla çağdaş müzik sahnesinde ve basında adından övgüyle bahsedilen Randy K. Esen; piyano, gitar ve vokal eğitimi aldı. The New England Conservatory ve Oberlin School of Music’te aldığı eğitimin ardından Boston’daki Berklee çevresine girerek Baron Browne, Tommy Campbell, Ira Coleman, Kai Eckhardt, Tiger Okoshi, Bruce Arnold, Mick Goodrick, George Garzone, Bob Moses, Anthony Jackson ve Steve Smith gibi birçok önemli müzisyenle çalıştı.

Piyanist ve besteci Aydın Esen; beste yapımı ve icrasındaki ustalığı, detaylara olan dikkati ve çağdaş müzik literatürünü genişletmesiyle birçok yeni nesil, genç müzisyene ve sanatçıya ilham kaynağı oldu. Küçük yaşında trompetçi babasından aldığı dersler ve klasik müzikten popa, poptan modern, çağdaş ve füzyon caza kadar her türlü müziğin etrafında bulundu. Miroslov Vitous, Vinnie Colaiuta, Eddie Gomes, Marcello Pellitteri, Woody Shaw, Peter Erskine, Dave Holland, Pat Metheny, Anthony Jackson, Tommy Campbell, Kon Faddis, Stanley Clarke, Dave Liebman, Steve Smith, Dave Bargeron, Wolfgang Muthspiel, Milton Babbitt, Kenwood Dennard, Karlheinz Stockhausen, Michel Portal, Bob Mintzer ve Weather Report gib çağdaş ve modern caz dünyasından birçok büyük isimle aynı sahneyi paylaştı. Elektronik müzik dünyasına girmesiyle elektronik altyapılı besteleri ve ses deneyleri de övgüyle karşılandı.

Amerikalı caz davulcusu Rakalam Bob Moses; 10 yaşında davul çalmaya, 14 yaşındaysa beste yapmaya başladı. 1966’da Larry Coryell ile bir araya gelerek füzyon caz topluluğu The Free Spirits’i kurarken, Gary Burton’un dörtlüsünde çalmaya devam etti. Kariyeri boyunca Dave Liebman, Pat Metheny, Mike Gibbs, Hal Galper, Gil Goldstein, Steve Swallow, Steve Kuhn, Sheila Jordan, George Gruntz ve Emily Remler gibi isimlerle aynı sahneyi paylaştı. 80’lerin başından beri Aydın Esen ile çalan Bob Moses, geçtiğimiz aylarda Randy Esen ile “behind the light and shine”ı kaydetti. New England Conservatory’de öğretim görevlisi olarak görev alan müzisyen; aynı zamanda John Lockwood, Don Pate, John Medeski ve Tisziji Muñoz ile performans vermeye devam ediyor.

Mysthree, Esen kardeşler ve Timekeeper’ın bir araya gelmesiyle 2018’in sonunda kuruldu. Elektronik ve house müziği caz etkileriyle birleştiren özgün sound’uyla üçlü; geçtiğimiz seneden beri Londra’da kayıtlarına devam ediyor. Timekeeper’ın groovy sound’una New Wave Jazz dokunuşlarıyla yenilik katan Esen kardeşler; prodüksiyon ve performans eğitimlerine Boston ve Londra’da devam ediyor.

İçlerinden geldiği gibi çalan Radyo Eksen DJ’leri 17 Mayıs Cuma gecesi Radyo Eksen Partisi için setin başına geçiyor. Radyo Eksen DJ’leri indie rock’tan ska’ya, punk’tan hip-hop’a uzanan sınırsız seçkileriyle katılımcıları geç saatlere kadar dans pistinde tutmayı garanti ediyor.

Indie rock’ın en özgün seslerinden, Melbourne çıkışlı şarkıcı ve şarkı yazarı Courtney Barnett, Garanti Caz Yeşili konserleri kapsamında ve Radyo Eksen medya desteğiyle 18 Mayıs Cumartesi günü Babylon’a konuk oluyor. Garage rock etkisindeki folk-pop sound’unu, gözlemlerini aktardığı kendine özgü şarkı sözleriyle bir araya getiren Courtney Barnett, indie rock sahnesinde kısa sürede yükselmeyi başardı. 2013’te ilk kısaçaları “The Double EP: A Sea of Split Peas”i yayınlamasının ardından basından yoğun ilgi gören Barnett, kısa sürede büyük bir dinleyici kitlesine ulaştı. Çıkış albümü “Sometimes I Sit and Think, Sometimes I Just Sit”, 2015 yılının en iyi albüm listeleri arasından yer alırken; Barnett, Rolling Stone tarafından “döneminin en parlak ve özgün şarkı yazarlarından biri” olarak tanımlandı. Avusturalya’da birçok ödül alan Courtney Barnett, aynı zamanda Grammy ve BRIT ödüllerine aday gösterildi. Kurt Vile ile düetlerinden oluşan “Lotta Sea Lice” albümü; birçok müzik platformundan beğeni topladı. Barnett’ın geçtiğimiz sene dinleyiciyle paylaştığı çok beklenen ikinci solo albümü “Tell Me How You Really Feel”; poetik, politik ve kişisel duruşu, her dizesindeki öz fakat çok katmanlı anlatımı, alışıla gelmişin dışında şarkı yapıları, gitar melodileri, tınıları ve ritim bölümleriyle dikkat çekiyor. Dünyanın her tarafından geniş bir dinleyici kitlesine sahip Courtnet Barnett, yüksek enerjili sahne performanslarıyla da tanınıyor.

Lenovo yeni akıllı

admin@magazincilerbirligi.com

Bu Haberi Puanla:
YORUM YOK

YORUM BIRAK