AnasayfaMagazinciler BirliğiBir Yıldız Doğuyor!…Aybike Esin Tumluer

Bir Yıldız Doğuyor!…Aybike Esin Tumluer

Aybike Esin Tumluer “TÜRKİYE’DE GÜZELSEN OYUNCUSUN”!..

TV2 ekranlarında Sesli Güldüm diye yepyeni bir komedi programında bir yıldız doğuyor!…Daha evvel “her şey yolunda merkez” adlı dizide Diyet Hanife yolu ile dikkatleri üstüne çeken bu pırıl pırıl tiyatro aşkıyla yanan Aybike Esin Tumluer şimdilerde ise Sesli Güldüm de hayat verdiği karakterlerle oyunculuğunu konuşturuyor…Okşan karakteri ile geleceğin küçük Şahan Gökbakarı geliyor deniyor ama onun gözü hayranı olduğu Binnur Kaya’nın tahtında…Hadi bakalım bu çılgın deli dolu kızı biraz yakında tanıyalım…

TİYATROYA HEMEN AŞIK OLMADIM!…
Aybike Esin Tumluer kim bir anlat bakalım?   
Tiyatro’ya başladığım zamandan anlatayım.Lise dönemimde Büyükçekmece Belediye Tiyatrosu ile başladı her şey. Hiç klasik bir hikayem yok.Annem beni tiyatroya götürdü ve sahneye aşık olmuş değilim. Bir şeyler yapabildiğimi fark ettim sadece.Kimse beni keşfetmedi. Belediye Tiyatrosunda Oyunculuk ve drama öğretmenliği yaptım. Lise bittikten sonra Haliç Üniversitesi Konservatuar Ana Sanat Dalı Tiyatro Bölümünü kazandım. Konservatuar’da Rahmetli Müşfik Hocamdan öğrendiğim en önemli şey İyi bir İnsan olabilmek. Sahnenin kutsallığına inanmıyorum. Önemli olan İnsandır. Tiyatronun özü insandır. Sahne tozu yutmak değil. Eğitim sürecim boyunca oyunlar yazdım, yönettim. Hayatta en önemli şey işinizi severek yapmaktır.Rahat hissettiğim yerdeyim.Şanslıyım. Konservatuarı bitirdikten sonra İtalya’da Scuola İnternazionale Dell’Attore Comıco’da (İnternational School Of Comic Acting) Commedia Dell’Arte eğitimi aldım.Sahne’de doğaçlama gösteriler yaptığım için bana büyük katkı sağladı. Seyircinin izlediği değil katıldığı komedi oyunları yapıyorum. İtalya’dan döndükten sonra Türkiye’ye geldim. Mekan Artı’da Tek kişilik komedi oyunu Çok Hücreli Bölünen ile seyirci karşısındaydım.Açıkçası bir iki oyun oynayıp İtalya’ya dönmeyi planlıyordum.İşler tahmin ettiğim gibi gitmedi.Oyun duyuldu.Burada kaldım.İyi ki kalmışım. Çok Hücreli Bölünen devam ederken yeni oyun Adalet Ağaoğlunun KOZALAR adlı oyununu yönettim ve oynadım.Halen Oyunculuk çalışmalarım devam ediyor ve Haliç Üniversitesi Tiyatro Yüksek Lisans öğrencisiyim.

TÜRKİYE’DE GÜZELSEN OYUNCUSUN!..
Türkiye’de Sanata ve Özellikle Tiyatroya Bakış Açısı Nasıl Sence?  
Bunun üzerine kitap yazabilirim. Sanata herhangi bir şekilde bir bakış açısına sahip olduğumuzu düşünmüyorum. Her şey ekletik. Sizce de sahte durmuyor mu? Güzel olmak ile Oyunculuğu eşdeğer tutan bir çoğunluk varken kimse bana sanattan bahsetmesin. Genç bir Sanatçı olarak düşüncem değişmesi geren şeylerin çok olduğudur.
Türkiye’de Tiyatro’ya Bakış Açısını yıkılan sahneleri ile görüyoruz. Sahnelerimizi yıkmayın.Alternatif Tiyatro yapan bizler,işimizi yapabilmek için çok sıkıntılar çekiyor ciddi bedeller ödüyoruz ama tiyatromuzu en iyi şekilde yapıyoruz.

Sesli Güldüm Senin Dönüm Noktan Mı?  
Evet.  Bülent İşbilen ile çalışmak o kadar keyifli ki anlatamam. Bir metnim yok doğaçlama yapıyorum.Bülent Hoca öyle paslar atıyor öyle alanlar açıyor ki iyi ki buradayım dedim. Çekimi durdurup yarım saat güldüğünü biliyorum. Uğur Film ile bağlarımız zaman içinde çok kuvvetli oldu. Aile gibiyiz. Bunu öylesine söylemiyorum. Sesli Güldüm benim için çok özel.
Binnur KAYA Benzetmesi Hoşuna Gidiyor Mu?
Hayır gitmiyor desem yalan olacak. Herkes bunu söylüyor. Tarzlarımız aynıymış. Tabii ki hoşuma gitti.Gurur Duydum. Binnur Hanım şu an Türkiye’nin en yetenekli kadınlar oyuncularından bir tanesi.   Oyunculuk parmak izi gibidir. Bedenimizle enerjimiz ile biricik insanlarız hepimiz.

OKŞAN’A BEN BİLE ŞAŞAIRIYORUM!..
Okşan Karakterinden Bahsedelim Biraz Çok Tuttu?    
KKD OKŞAN KOCASIZ KADINLAR DERNEĞİ BAŞKANI Her konuda fikri olan,yapamayacağı hiç bir şey olmayan bir kadın. Her şeye verecek bir cevabı var, İnsanların Okşan’ı sevme nedeni durum komiği olmasıdır. Öyle pozisyonlar içine sokuyor ki kendisini gülmemek elde değil. Kendi yaptığıma ben şaşırıyorum resmen. Bu kadar olamaz diyorum ama oluyor daha da neler neler olacak.

BENZETİLMEK NORMAL AMA OKŞAN ŞAHAN’I DÖVER!…
Sana Küçük Şahan’da Diyorlar Ne Diyorsun?  
Bizler benzetmeleri severiz. İlla birisi gibi olacağız. Komedi yapmak zordur. Yapanlar da azdır. Benzetmeler normal.  Güzel şeyler duymak hoşuma gidiyor. Napalım kaderde varsa Şahan’a benzetilmek kabulleneceğiz mecbur! Ama benim Okşan bu Şahan’ı döver…(kahkahayı patlatıyor)

Nedim Saban Senin İçin Bir Gün Bütün TÜRKİYE Bu Kadın Komedyeni Konuşacak Demiş?    
Nedim Bey,komedi oyunumu izlemeye gelmişti,Oyun da bir sürpriz var kendisini kandırmıştım.Oyunu izledi ve çok beğenmiş. Böyle söyledi. İnşallah dedim

Hedefin Nedir?   
Bunca kaos içinde unuttum ben hedefimi. İyi insan olarak kalabilmek en büyük hedefim. Hiç bir zaman bir bencil olmadım umarım bundan sonra da böyle devam edecek. İşinizi İyi Yaptığınızda Gerisi Geliyor

İLLA BAŞARILI OLACAĞIM DİYE TAVİZ VERMEDİM!…
Yaptığın İşin Zorluklarını Nasıl Yaşıyorsun?   
Başarıya ihtiyacım olmadı hiç. Şans gerekiyor ve bu çok zor. İlla başarı gelsin diye kimseye taviz verecek değilim..Türkiye de bu işi yapmak kadar zor olan başka ne vardır acaba?

Destekçilerin Kimler?
Çok kişi var. Beni izleyen herkes

Yurtdışında Sanatını İcra Etsen Daha mı Başarılı Olursun Yoksa Türkiye Şartları Yeterli mi?  
Daha başarılı değil ama olanaklarım çok daha fazla olur. Binlerce alternatif var orada,  Türkiyede kendi şansınızı kendiniz yaratıyorsunuz. Ben mutluyum ama burada.

Projelerin Neler?    
Yeni oyunum için hazırlıklara başladım. Bu yaz içinde çekeceğimiz bir sinema filmimiz var UĞUR FİLM ile daha ne olsun birde Okşan’ım var işte!..
Röportajın devamı için tıklayın

Röportaj: Magazinmatik.com/Funda Erkoç

Elif Turan ft. İske
Bu Klip İngiltere'd

admin@magazincilerbirligi.com

Bu Haberi Puanla:
YORUM YOK

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalı.