AnasayfaBültenlerBritanya pistinin en zorlu virajları için en sert lastikler

Britanya pistinin en zorlu virajları için en sert lastikler

Pirelli, bu sene Bahreyn ve İspanya’nın ardından üçüncü kez Beyaz sert, Sarı orta ve Kırmızı yumuşak olmak üzere serinin en sert üç lastiğini Silverstone yarışına getiriyor. Bu seçimle Britanya pistinin meşhur hızlı virajlarındaki yüksek enerji taleplerinin karşılanması amaçlanıyor. Yaklaşık 70 yıl önce ilk dünya şampiyonası Grand Prix’sinin gerçekleştiği Silverstone pisti, motor sporlarının kutsal mekanlarından biri olarak halen taraftarların favorileri arasında yer alıyor.

Pist özellikleri

Silverstone pistini tanımlayan hızlı virajlarda, özellikle de tüm pilotların maksimum viteste girdiği Maggots, Becketts ve Chapel diziliminde lastiklere sürekli yüksek enerji yükleniyor. Sonuç olarak çok yüksek G kuvvetine maruz kalıyorlar.

Pist yüzeyinin tamamı, bu sene Grand Prix’den hemen önce tümsekleri düzeltmek, drenajı iyileştirmek ve eğimleri vurgulamak amacıyla yeniden kaplandı. Bunun sonucunda tur zamanlarının hızlanması beklenebilir. Mevcut düzendeki en hızlı tur zamanı, Mercedes pilotu Lewis Hamilton tarafından geçen yıl sıralamalarda kaydedildi.

Silverstone pistinde her ne kadar çekiş ve frenlemeden ziyade yanal enerjiler öne çıksa da Arena kompleksinde daha yavaş ve daha teknik bölümler de bulunuyor. Dolayısıyla, strateji belirlerken bir ölçüde taviz gerekebiliyor.

Sollamanın kesinlikle mümkün olduğu pistte bunu başarmak ise büyük kararlılık gerektiriyor.

İngiltere’de hava durumunu tahmin etmek her zaman zordur. Britanya Grand Prix’sinde bol güneş gibi sağanak yağmurlar hem de aynı hafta sonu görüldüğü için takımların her koşula hazırlıklı olması şart.

Geçen yıl, alışılmadık bir durum olarak iki kez güvenlik aracının girmesi nedeniyle hem tek, hem iki pit stop yapan takımlar oldu. İkinci bir pit stopu tercih eden pilotların tümü bunu güvenlik aracı sırasında yaptı ve bu taktik Ferrari pilotu Sebastian Vettel’e yarışı kazandırdı.

Mario Isola –F1 ve otomobil yarışları başkanı

“Yeni asfalt çok yakın bir zamanda döküldüğü için yarışı nasıl etkileyeceğini görmek ilginç olacak. Pistin olduğundan daha da hızlı hale gelmesine yol açabilir. Geçen sene ile aynı hamur seçimini öneriyoruz; Spa ve Suzuka gibi pistlerle birlikte yılın en yüksek enerji taleplerine sahip virajlara uygun olacaklardır. Pistin yeni asfaltı ve İngiltere’nin değişkenliğiyle ünlü hava şartları söz konusu olduğu için, bu yıl Silverstone yarışında bazı bilinmeyenler bizi bekliyor. En iyi stratejiyi belirleme açısından serbest antrenmanlarda veri toplamak her zamankinden daha çok önem taşıyor.” 

Dönebilir 3’lü k
Samsung Global Sourc

admin@magazincilerbirligi.com

Bu Haberi Puanla:
YORUM YOK

YORUM BIRAK