AnasayfaBültenlerBYEGM Açıklamasına Koçoğlu’ndan Cevap Geldi

BYEGM Açıklamasına Koçoğlu’ndan Cevap Geldi

T.C. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün açıklamasına Koçoğlu’ndan cevap geldi.

KONU/KAPSAM: BYEGM’in (T.C. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü) karar bildirimine ilişkin karşı açıklama.

T.C. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), “byegm.gov.tr” sitesinde yer alan “Yerel Yayınlar” iller detay sayfalarını, açıklama yapmaksızın ani kararla yayından kaldırdı. Kaldırılma sebebini mail yoluyla sorgulayan Ticari Danışman Abdullah KOÇOĞLU, yetkililer tarafından kendisine iletilen cevabı değerlendirdi:

KOÇOĞLU, konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “BYEGM, yasal kayıt esnasında talep ettiği bilgiler, baskı ve dağıtım sayısı, yayınların süreli basım takibi, yayınlarda yer alan reklam oranı dengesi ve benzer koruma kriterleri sayesinde kayıt altında bulunan yayınlar ve yayıncılar adına en prestijli resmi kurumdur. İşini profesyonelce yürüten yayınlar ve yayıncılar, bu sayede diğerlerinden kolaylıkla ayırt edilebilmektedir. Biz de bu vesile ile birkaç gün önce toplu e-posta aracılığıyla yapıcı bir bilgi paylaşımında bulunduk. Ayrıca, BYEGM’den haklı olarak övgü ile bahseden ve BYEGM’e kayıt yaptırmaktan imtina eden yayınlara karşı kamuoyunu daha dikkatli olma konusunda uyaran bir basın açıklaması yaptık. Ardından, yönlendirme yaptığımız BYEGM’de yer alan “Yerel Yayınlar” sayfalarında “404” kodlu sayfa hatası belirdi. Durumu sorgulamak için, yetkililere şahsi imzamı taşıyan bir mail gönderdim. Yıllardır var olan sayfaların “404” sayfa hatası verecek şekilde alel acele kaldırılmış olmasına istinaden yönelttiğim soruma gelen cevap mailinde, ‘Kurumumuzun web sayfasındaki medya kuruluşlarına ait listeler belirsiz süreyle yayından kaldırılmıştır. İyi çalışmalar dileriz.’ ifadeleri yer alıyordu.”

Koçoğlu, BYEGM kaydı bulunmadığı için deşifre olmaktan rahatsızlık duyan kimi yayınların, kayıtlı ilan sayfalarının kaldırılması yönünde şikayette bulunmuş olabileceklerini düşündüğünü; sayfaların bu sebeple kaldırılmış olabileceğini belirtti ve sayfaların tekrardan yayına alınması için, kurumun bağlı bulunduğu yönetim kadrolarıyla bağlantıya geçileceğinin ve yasal yolla düzenleme talebinde bulunacaklarının altını çizdi.

Koçoğlu ayrıca, kurum yetkilileri ile şahsen yaptığı telefon görüşmesi neticesinde edindiği bilgiye göre; herhangi bir yayının BYEGM kaydı bulunup bulunmadığını öğrenmek isteyen DEĞERLİ KAMUOYUNUN ve REKLAM VERENLERİN, byegm.gov.tr sitesinde yer alan kurumun resmi mail adreslerine gönderim yaparak hızlıca bilgi talebinde bulunabileceklerini de sözlerine ekledi. Koçoğlu açıklamalarını; “Aldanmamak için, yayınların BYEGM’e kayıtlı olup olmadığını mutlaka araştırın!” diye noktaladı.

Avcıdan Mesco Av Fi
SİLSAD'dan TATFO'ya

admin@magazincilerbirligi.com

Bu Haberi Puanla:
YORUM YOK

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalı.