Anasayfaİş DünyasıFaruk Şen: “İmaj değişimi şart!”

Faruk Şen: “İmaj değişimi şart!”

Prof. Dr. Faruk Şen, basına yaptığı açıklamada, “Türkiye, Avrupa Birliği’nin en önemli ülkesi Almanya, Türkiye’ye en fazla saldıran Hollanda ve Avusturya gibi ülkelerde imaj değişikliği için çalışma yapması şart. Alman kamuoyu özellikle basın tarafından Türkiye’ye karşı şartlandırılmış durumda. Belirli politikacılar bunu özellikle istiyorlar.” dedi.

Açıklamalarında Hollanda’nın önemine de değinen Şen, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Hollanda’da aşırı sağcı Willars, Avusturya’daki aşırı sağcılarda Türkiye’yi artık iç politika meselesi yaptılar ve devamlı Türkiye saldırılarını gerçekleştiriyorlar. Bu üç ülkenin kamuoyunu topladığınız zaman 135 milyonluk bir kitlenin Türkiye karşıtı bir duruma geldiğini görüyorsunuz. Biz bu konuda neler yapıyoruz? Neler yapmamız lazım? Türkiye’deki STK’ların bu konuda atılımları var mı? Bu üç ülkede yaşayan ve topladığınız zaman sayıları 4 milyonu geçen Türk kökenli insanlarımızdan nasıl yararlanırız? Bu konuyu TAVAK Vakfı masaya yatırıyor. Yeni bir proje başlatıyor.

1- Öncelikle Almanya’da üç büyük kentte basın, STK ve politikacıların katılacağı sempozyumlar yapıp sonuçlarının sosyal medya üzerinden Almanya’ya yayılmasını planlıyor.

2- Hollanda’da iki kentte aynı şekilde çalışmalarını hızlandıracak olan TAVAK Vakfı’nın Avusturya içinde bu planı var. Bu üç ülke özellikle 21-23 mayıs Avrupa parlamentosu seçimleri çerçevesinde Türkiye’ye karşı daha da sert bir şekilde yönlendirilecek.

Turizm için tehlike

Bunun diğer bir gelişmesini de turizmde göreceğiz. Hollanda’da insanlar ben tatilimi Türkiye’de geçireceğim demeye çekiniyorlar. Hollanda halkı buna tepki gösteriyor. Bu ülkeye nasıl gidersiniz diye. Aynı gelişmeyi Avusturya’da da görüyoruz. Almanya bu konuda daha dengeli. Alman halkının %32’si en az bir kere Türkiye’ye gelmiş bulunuyor. Bu üç ülkeye yönelik dış işleri bakanlığı ve STK’ların ciddi bir platform oluşturması gerekiyor.”

Outdoor tatil "in" I
Başarı hikayelerin

admin@magazincilerbirligi.com

Bu Haberi Puanla:
YORUM YOK

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalı.