AnasayfaMekana DikkatGenç Tasarımcıların Muhteşem Değişimi

Genç Tasarımcıların Muhteşem Değişimi

Dünyadaki değişimi, birbirinden farklı açılardan ele alan İKÜ’lü genç tasarımcılar, hayatın her alanındaki transformasyon, ilerleme, yenilenme ve dönüşümü, aksesuar ve kumaşlarda buluşturup kendi “dönüşüm”lerini anlattılar.

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ)  İşletmecilik Meslek Yüksek Okulu Moda Tasarımı Programı öğrencileri 8 aylık emeklerini, 01 Haziran Perşembe günü saat 15.00’de İKÜ Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen “Dönüşüm” temalı muhteşem bir  defileyle görücüye çıktı. Defilenin koreografisini ünlü koreograf Asil Çağıl yaparken defilede Sema Şimşek, Zeliha Çal, Açelya  Kartal, Yağmur Ayaz, Gözde Coşkun, Özlem Karaoğlu,  Parıl Erdem, Ece Bilsen, Dilara Önbey,  Melike Yalnız, Dilan Polat, Marina Federenko, Metehan Sancaktar, Fırat Tepe ve Tekin Demiral gibi tanınmış modeller podyuma çıktı.

Genç modacılar, “Dönüşüm” adını verdikleri projenin temasını “Geri Dönüşüm”ü çağrıştırması nedeniyle bu kavramdan çok daha farklı bir şekilde işlediler. Konuyu, doğadaki bitki ve hayvanların, hatta yeryüzünün tektonik dönüşümünden teknolojinin insanların hayatına nasıl dokunduğuna, cinsiyetlerin kendi içindeki dönüşüm isteğinden bunun toplumda nasıl yer bulduğuna, kentsel dönüşümden insanın derisinin zaman içindeki dönüşümüne kadar birbirinden farklı açılardan ele alan genç tasarımcı adayları, hayatın her alanındaki transformasyon, ilerleme, yenilenme ve dönüşümü, kumaş ve aksesuarlara uyarladılar.

8 ay süren hazırlık aşamasında yoğun bir tempo içerisinde çalışan öğrenciler, tasarım derslerinde eskizlerini tamamladıkları ürünlerin bilgisayarlı kalıp dersinde kalıplarını çıkararak, dikim atölyesinde diktikten sonra aksesuar tasarımı derslerinde hazırladıkları aksesuar ve materyallerle de bir araya getirip tasarımlarına son şekillerini verdiler.

Doğadaki “dönüşüm” temasından yola çıkan genç tasarımcı adayları, bu süreç içerisinde iki farklı farklı akademik disiplinle de işbirliği içerisine girip iki proje daha geliştirildi. İKÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü ile Moda Tasarımı Programı hocalarının gerçekleştirdikleri “Hareketli Giysiler” projesi defile sırasında sunuldu. İKÜ Bilgisayar Programcılığı ile Moda Tasarımı Programı öğrencilerinin ortak yürüttükleri “Sanal Sergi” projesi ile “dönüşüm”ü bir kez daha dile getiren öğrenciler, bu projeyi ise 01 Haziran Perşembe günü saat 15.00’de İKÜ Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen  defilenin hemen ardından fuaye alanında konuklara sergi şeklinde sundular.

Kamu Kurumlarının
ZUBİZU Yaza Alışv

admin@magazincilerbirligi.com

Bu Haberi Puanla:
YORUM YOK

YORUM BIRAK