AnasayfaMagazinHey Gidi Süha Baba, Desene Sen de Gittin

Hey Gidi Süha Baba, Desene Sen de Gittin

HEY GİDİ SÜHA BABA, DESENE SEN DE GİTTİN

Süha Baba, organizasyon anlamındaki son buluşmamızın üzerinden, sekiz-dokuz yıl geçmiştir herhalde. Bodrum İdemen Beach Club‘ta gerçekleştirdiğimiz güzellik yarışması sonrası, Club Flipper‘da, sevgili ağabeyim Ahmet Bayer’in villasında günler geceler boyu hummalı çalışmalarımız geliyor gözlerimin önüne. Beraberinde iki damla da yaş süzülüyor yanaklarımdan be baba. Önümüzde deniz derya, kah yatta, kah kemanlar eşliğinde mehtaba karşı verandada. Ne kadar güzel kız varsa, hepsini toplamıştık bir araya. Şiir gibi bir yaşamın adamıydın sen, şiir gibi de yaşadın. Güzel kadınlar daima sevdi seni, insanlar sevdi, sen de sevdin onların varolduğu renkli hayatı. Hiç esirgemedin maneviyatını da, paranı da. Bir zaman geldi onlar esirgedi senden, yine de ah etmedin bahsini geçerken. İnsandın, insan kaldın, lakin her fani ölümlü gibi sen de ecele kandın.

Bugün seni toprağa verdik. Henüz birkaç yıl önceydi, Fatih semtinin ara sokaklarındaki naif bir tatlıcıda oturup 5 saati aşkın laflamıştık. Sohbette bulunan ve seni misafir eden şeker bir hanımefendi vardı, adını doğru hatırlıyorsam haberlerde adı geçen Naciye Hanım o olsa gerek. Kendisine ve sana olan sevgisine istinaden, sevenlerin ve ardından rahmet okuyanlar adına teşekkür ederim. Bir de çiçeği burnunda oyuncu adayı güzel mi güzel bir kızı vardı Naciye hanımın, gelir gider yanaklarını sıkardı. Belki de çoktan şöhreti yakalamıştır, kim bilir. Esnaf bir yandan el pençe, çocuklar çevrende pervane. O gün kıskanmıştım sana duyulan sevgiyi, biliyor musun.. “Uçuk fikirler hep senden çıkar evlat, haydi yakala farklı bir şey patlatalım!” dediğinde, vaktinin bu kadar dar olduğunu nereden bilebilirdim. Affet Süha baba, affet.. Nur içinde uyu.

***

Türkiye’de bir çok ilke imza atan güzellik yarışması organizatörü Süha Özgermi‘yi, Hürriyet Gazetesi‘nin sitesinden alıntı biyografi eşliğinde gelin yakından tanıyalım ve bir kez daha kendisini rahmetle analım.

SÜHA ÖZGERMİ KİMDİR?

Süha Özgermi, 13 Ekim 1923 tarihinde İstanbul Beşiktaş’da zengin bir ailenin 40 odalı bir konağında dünyaya geldi. Kabataş Lisesi’nden mezun olduktan sonra Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 7 yıl Ankara’da avukatlık yaptı. Daha sonra İstanbul’da avukatlığa devam etti. Hereke Belediyesi’nin avukatlığını da üstlendi.

1975 yılında ise ticaret hayatına atılarak 16 yıl süreyle Türk ordusuna iç çamaşırı ticareti yaptı. 1974 yıllarında Galatasaray Kulübü’nün genel sekreterliğini yaptı.

1 Ekim 1983’te Mecidiyeköy’de bir trafik kazası geçirdi. Bu kaza olduğunda aileden kalma 300 kişinin çalıştığı fabrika, 4 apartman, iki han, lüks arabaları vardı. Bütün malını da vekâleten bir tanıdığına devretti.  2 sene 4 ay İsviçre’de ‘Canton Hospital’ hastanesinde yattı. 6 ay da Lugano’da fizik tedavisi gördü. Döndüğünde, hiçbir malı kalmamıştı.

Türkiye’de milli çapkın olarak tanındı. Süha Özgermi, milli çapkın adının nereden kendisine takıldığını şöyle özetlemişti:

“1984 yıllarında Cannes Film Festivali‘ne gider, orada meşhur otellerde kalır ve dünya ülkelerinin ileri gelenleriyle tanışmaktan ve ülkemi anlatmaktan büyük zevk alırdım. Heyecanla ve zevkle takip ettiğim Nice Matin Gazetesi’nde Dallas dizisinin en güzel kadını ve Afton rolünü canlandıran Audrey Landers’ın, Cannes’a geleceğini okudum. O gece konseri vardı ve aynı otelde kalıyorduk. Hemen Galatasaray Kulüp Genel Sekreteri olarak sarı kırmızı çiçekleri odasına gönderdim. 2 saat sonra bir telefon çaldı ve ‘Mr. Özgermi, çiçek için çok teşekkür ederim ama ben İstanbul Türkiye nerede bilmiyorum’ dedi. Ben de kendisine, ‘Bu akşam konserinize geleceğim, konserden sonra kahve içer size Türkiye’yi ve İstanbul’u anlatırım” dedim. Gece 01.00 sıralarında kapım çalındı ve misafirim geldi. Elbette ki 70 milyon nüfuslu Türkiye, 16 milyon nüfuslu İstanbul bir saatte anlatılamazdı. Ertesi gün öğleden sonra odadan çıkarken bir gazeteci grubuyla karşılaştık. Bu gazetecilerin yanında Gölge Adam’ın yazarı Ertuğrul Akbay da vardı. Fotoğraflar çekildi, gazetelerde manşetlere, “Süha Özgermi milli çapkın olarak ülkemizi başarıyla anlattı” diye yer aldı ve adım milli çapkın olarak devam etti”.

1988 yılında bir Amerika seyahatinde Los Angeles’ta şehrinde Çin asıllı bir Amerikalı ile tanıştı, bu kişi Süha Özgermi’den dünya güzellik yarışmasının Türkiye’de ki organizasyonunu hazırlamasını istedi.

Ve 10 yıl dünya güzellik yarışmalarını düzenlediler. Süha Özgermi’nin düzenlediği ilk dünya güzellik yarışması 1988 senesinde Bodrum’da Halikarnas’ta yapıldı.

Türkiye’nin tarihine önem veren bir kişi olan Süha Özgermi, dünyada tarihi ve efsaneleri en uzak noktalara varan ülkemizin bu tarihini dünyaya anlatmak amacıyla “Dünya Medeniyetler Kraliçesi yarışması”nın patentini aldı. Güzellik yarışmalarını, Adıyaman, Nemrut Dağı, Şanlıurfa, Ankara, Çanakkale, İzmir, Eski Foça, Belek, Selçuk, Gaziantep, Samsun ve İstanbul’da düzenleyerek ülkemizin hiçbir yerde olmayan tarihini dünyaya aksettirme çalışması içinde oldu. Antalya Aspendos’ta güzellik yarışması düzenledi.

Güngör Bayrak, Nazan Saatçi, Nazan Adalı, Hülya Avşar, Fatoş Birsen, Gözde Tan ve Manolya Onur, Özgermi‘nin ünlü olmasına yardımcı olduğu isimler arasında.

Yayıncı: Abdullah KOÇOĞLU | Ticari Danışman
M.G.B. Genel Yayın Koordinatörü
FirmayaDikkat.com | MagazincilerBirligi.com

Gebelikte Zamanlama
Bal Deresi'nde Fiyas

admin@magazincilerbirligi.com

Bu Haberi Puanla:
YORUM YOK

YORUM BIRAK