AnasayfaMagazinciler BirliğiHukukun Ekolojisi’nden Kitap

Hukukun Ekolojisi’nden Kitap

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) Ekoloji ve Hukuk kategorisinde  Hukukun Ekolojisi: Doğa ve Toplumla Uyumlu Bir Hukuk Sistemine Doğru adlı kitabı yayımladı. Center for Ecoliteracy’nin [Eko-okuryazarlık Merkezi] kurucu yöneticisi, fizikçi ve sistem kuramcısı Fritjof Capra ve ABD’de Hastings Hukuk Fakültesi ve İtalya’da Torino Üniversitesi’nde kürsü sahibi hukuk profesörü Ugo Mattei’nin kaleme aldığı kitap, Ebru Kılıç tarafından Türkçeye kazandırıldı.

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), tarafından yayımlanan Hukukun Ekolojisi: Doğa ve Toplumla Uyumlu Bir Hukuk Sistemine Doğru adlı kitap raflardaki yerini aldı.  Ekoloji ve Hukuk kategorisinde yayınlanan kitap, Center for Ecoliteracy’nin [Eko-okuryazarlık Merkezi] kurucu yöneticisi, fizikçi ve sistem kuramcısı Fritjof Capra ve ABD’de Hastings Hukuk Fakültesi ve İtalya’da Torino Üniversitesi’nde kürsü sahibi hukuk profesörü Ugo Mattei’nin kaleme aldığı kitap, Ebru Kılıç tarafından Türkçeye kazandırıldı.

Tartışmanın odağını Batı’nın bilim ve hukuk geleneğine oturtan Hukukun Ekolojisi, bugün küresel çapta yaşadığımız çevresel, sosyal ve ekonomik krizin dünyayı bir “makine” olarak gören ve insanları da onun sahibi ilan eden mekanikçi görüşten kaynaklandığını savunuyor.

Bilim insanı Fritjof Capra ile hukukçu Ugo Mattei, doğa bilimleri ile hukukun antikçağdan beri paralel ilerlediği ve bu iki disiplinin birbiri üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu aktarıyor. Capra ile Mattei’ye göre değişimin yolu, toplumun yaşayış biçimiyle devletlerin ve şirketlerin gücünü belirleyen yasaların mevcut, mekanikçi görüşün ürünleri olmaktan çıkıp ekolojik ilkeler ışığında yeniden ve bizzat topluluklar tarafından oluşturulmasından geçiyor.

Türkiye'nin Yeni Ne
Ceceli'den Duygulu A

admin@magazincilerbirligi.com

Bu Haberi Puanla:
YORUM YOK

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalı.