AnasayfaFirmaya Dikkat‘İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’na İhbar Ediyoruz!

‘İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’na İhbar Ediyoruz!

SARI TAKSİLER, ESKİ BAYRAMLAR MİSALİ

Her binen müşteri olmasa da, büyük çoğunluğu; “Nerede eski taksicilik kültürü, nerede nezaket, nerede müzik keyfini müşterisine göre ayarlayan şoförler, nerede gideceği mesafeyi mesele yapmayan emektarlar ve nerede sormadan sigarasını camdan fırlatan ekmeğine saygılı insanlar?” diyor ise, bu işin çivisi çıkmıştır.

Aralarında meslek etiğini tanıyan bilen şoförler yok mu? Var tabi ki, ancak bir elin beş parmağını geçmez. Peki bunları hizaya sokacak olan kimdir ve bu yozluk nasıl giderilir? Tabi ki birinci dereceden, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nın sorunu algılamanın ötesinde, elle tutulur yaptırımlara yönelmesi elzemdir.

İş parasal konulara gelince panter kesilen, devletin korsan taksicilere karşı verdiği mücadeleye http://iteo.org.tr web sitesi üzerinden teşekkür yağdıran oda yetkilileri, hizmet mevzuatlarında on adım geriden geliyor. Sitenin tepesine, “Beyefendi taksicilik geri gelene kadar..” yazmakla olmuyor. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Sayın Yahya Uğur, bunu bizden çok daha iyi bilir. Meselenin devamını getirmektir esas olan. Toplum olarak, sizden beklenen de budur..

Taksilerle alakalı çok sorun, çok mevzuat var, ama ben bir tanesine takmış durumdayım. Zira taksicilik ve taksi müşterisi adına, en büyük toplumsal mağduriyeti ve kaosu yaratan unsur budur.

TAKSİLERİN TEPE IŞIĞI, TAKSİMETREYE BAĞLI OLMALI! NEDEN DEĞİL?

Taksilerde yer alan ve aracın dolu ya da boş olduğunu ifade eden tepe ışığı, taksimetreye bağlı olmalıdır.

Bu şu anlama gelir; Kurallar gereği taksimetreye bağlı bulunan tepe ışığı, araçta müşteri varken otomatik olarak söner ve o taksinin görev halinde olduğu, dışarıda taksi bekleyen diğer müşteriler tarafından algılanır. Böylelikle kimse boşu boşuna el etmez, gözlerini kırpıştıra kırpıştıra taksilerin içini görmeye çalışmaz ve kendini yolun ortasına fırlatmaz.

KAZALARIN BAŞ SEBEPLERİNDEN BİR TANESİ

Taksinin boş mu dolumu olduğunu algılamaya çalışan müşteri ile, müşterinin hareketlerini yorumlamaya çalışan taksi şoförü sayesinde kazalara kucak açıyoruz. Çünkü ikisi de tedirgin ve ikisi de o kısa anda ne yapacağını kestiremiyor.

– Dursam mı, durmasam mı?
– Durdursam mı, durdurmasam mı?

Özellikle de yağmurlu havalarda taksinin boş olduğunu son anda fark eden her hangi bir müşteri, şoförün ani bir hamleyle durmasına sebebiyet verebiliyor. Bu durum da haliyle arkadan gelen araçlar adına, yüksek oranda risk teşkil ediyor.

İSTANBUL TAKSİCİLER ESNAF ODASI YETKİLİLERİ NE YAPMALI?

Öncelikle bu konudaki yaptırımları araştırmalı. Gereği halinde ilgili mercilere başvuruda bulunup, konuya ilişkin ceza/uygulama sisteminin incelenmesi talebinde bulunmalı. Oda yetkilileri, yeri geldiğinde nasıl ki korsan taksicilere karşı kıyasıya mücadele veriyorlarsa, taksicilerin can güvenliği için savaşıyorsa ve odanın şahsi haklarını savunuyorsa, bu tarz konularda da aynı hassasiyeti göstermeliler. Bir kurum toplumsal saygıyı ancak böyle kazanır. Yoksa odanın prestiji de zamanla, “Nerde eski..” diye başlayan bir cümlede anılmaya başlanacaktır.

NOT: İstanbul’u ele aldım zira bana göre diğer illerde taksici esnafı, vazifesini muaşerete ve kurallara daha yakın icra ediyor.

Gelişmeleri ve konuya ilişkin açıklamaları, hep birlikte takip edeceğiz..

Yayıncı: Abdullah KOÇOĞLU | Ticari Danışman
M.G.B. Genel Yayın Koordinatörü
FirmayaDikkat.com | MagazincilerBirligi.com

***

magazincilerbirligi.com ve FirmayaDikkat.com olarak bize düşen; Basının haber verme hakkı gereği kamuoyunu aydınlatmak ve gereği halinde durumu yukarıda geçirildiği veçhile ilgili mercilere bildirerek takdirlerini beklemektir. Haberlerde adı geçen herkesin cevap ve düzeltme hakkı mahfuzdur.

magazincilerbirligi.com da ve FirmayaDikkat.com da yayımlanan haberler, Anayasa’nın 28. ve 5187 sayılı Basın Yasası’nın 3. maddesinde ifadesi bulunan, BASININ HABER VERME HAKKI, GERÇEKLİK, GÜNCELLİK, KAMU YARARI, TOPLUMSAL İLGİ Vs. içerikleri İHLAL ETMEDEN yapılır.

Kışı Gripsiz Atla
Her Çocuk Bir Sanat

admin@magazincilerbirligi.com

Bu Haberi Puanla:
YORUM YOK

YORUM BIRAK