AnasayfaMagazinciler BirliğiKaymayı Sevenlere En İyi 10 Merkez

Kaymayı Sevenlere En İyi 10 Merkez

ASPEN | COLORADA

Zengin ve ünlü insanlarla mı kaymak istiyorsunuz? Eğer cevabınız evetse, o zamanAspen sizin için ideal bir yer. Aspen, sarp kayalıkları ve birbirine bağlı olmayan dörtdağıyla bilinir. Colorado’daki bu kayak merkezi, her seviyedeki kayakçı için özelliklere sahip olmasıyla herkese uygun bir ortam sağlıyor. Sarp kayalıklar ve engebelerle dolu Aspen Dağı, bakımlı orta düzey koşuları için uygundur. Ayrıca bu dağ, arka sırtındaki yüzlerce dönümlük araziye giriş yapabilecek uzman seviyedekiler için de iyi bir seçimdir. Bu şehir, genellikle durumu “gayet iyi” olanların seçtiği kayak merkezleriyle dolu olduğundan fiyatı biraz yüksek olabilir.

CORTINA | İTALYA

Belki de burası Alberto “La Bomba” Tomba’nın bu işe başladığı yerdir. Cortina’nın kayak merkezleri Alplerdeki herhangi bir merkeze denktir ve ayrıca bu şehirde 1956 Olimpiyatları düzenlenmiştir. Zermatt, İsviçre gibi Cortina’da da hayat trafik olmayansokaklarda geçer. Dünyanın ilk kayak merkezi şehirleri arasında olan Cortina, ayrıca İtalya’nın en tarz sahibi yerlerinden biridir.

MONT-TREMBLANT | QUEBEC

1939’dan beribir kayak cenneti olan Tremblant, Doğu Kanada’nın en çok bilinen kayakmerkezlerinden biri. Bu merkez, Kanada’da ilk, Kuzey Amerika’da da ikinci açılankayak merkezi. Tremblant’ı daha özel yapan şey ise Montreal’den sadece bir saatlikuzaklıkta olması.

STOWE | VERMONT

Haritadaki en meşhur ve canlı kayak merkezlerinden biri olan Stowe, geleneksel New England etkileyiciliği ve bölgedeki en yüksek dikey yamaç olma özelliği taşıyor. Stowe’un iki kayak merkezi şunlardır: Mansfield Dağı ve Spruce Tepesi. İkincisi aslında Smugglers’ Notch’un alanına doğru uzanır. Sonuç olarak da, Stowe başka birkayak merkezine teleferik bağlantısı olan az sayıdaki Amerikan kayakmerkezlerinden biridir. Stowe’da 90 mağaza ve 60 restoran bulunur, böylece müşteriler kaldıkları süre boyunca buradan fazla uzaklaşmazlar.

CHAMONIX-MONT-BLANC | FRANSA

1924’te dünyanın ilk Kış Olimpiyatlarının yapıldığı Chamonix, Dünyanın En ÜnlüKayak Merkezleri sıralamasında birinci gelebilecek bir merkezdir. Mont-Blanc’ın eteklerinde bulunur, ki burası Alplerin en yüksek, Avrupa’nın da 2. en yüksek tepesidir (15.771 feet). Chamonix-Mont-Blanc 9,209 feetlik dikey yükseltisiyle ve 13.7 millik dünyanın en uzun parkurlarından birine sahip olmasıyla ünlüdür.

BANFF-LOUISE GÖLÜ | ALBERTA

Kanada’daki Banff Ulusal Parkı’nın kalbinde bulunan Louise Gölü Kuzey Amerika’daki en güzel manzaralı dağ yerleşkelerinden biridir. Banff/Louise Gölü üç farklı kayak alanına sahip (Norquay Dağı/Mystic Ridge, Sunshine Village ve Louise Gölü) ve bunlarından arasında yaklaşık 31 mil uzaklık vardır. Kanada Kayak Rehberi şunu belirtti ki Norquay “acımasız, dikey ve canavarsı tümsekleriyle efsanevi ve affetmeyen bir deneyim” sunuyor.

VAIL | COLORADA

Efsanevi Vail, piyasada “Amerikanın favori kayak merkezi” olarak tanınır bu dünyanın en iyi 5 kayak merkezlerinden biri olmayı hak eder. Birleşik Devletler’deki en büyük tekil kayak alanlarından birine sahip olan Vail ortalama 5300 dönüm kayılabilir araziye sahiptir. Ayrıca dağların birindeki en hızlı ileri teknoloji ürünü teleferikleri de unutmamalıyız. Vail birkaç sanat galerisi, müzeler, balon, kızak, buz kayağı, hokey, kar araçları ve daha fazlasını da müşterilerine sunmaktadır.

ZERMATT | İŞVİÇRE

Komşularından Gstaad’ın 3 adet 5 yıldızlı otelle en iyi kayak yerleşkelerinden birine sahip olması ve St. Moritz’in daha popüler olmasına rağmen, çoğu kişi İsviçre’nin en iyi kayak merkezi olarak Zermatt’ı gösterir. Aşırı derecede huzurlu ve kaçış yeri olarak, arabasız ortamı köydeki huzuru sağlar. Muhteşem manzarasıyla, Zermatt dünyanın en büyük 2. teleferikli dikey parkurunu içerir ve yüksekliği dolayısıyla büyük ölçülerle kar yağışı alır (ve düşük eğimlerde kar makinelerinden yardım alınır)

KITZBUHEL | AVUSTURYA

St. Anton “Avrupa’nın En Canlı kayak merkezi” unvanını elinde bulundursa da, Innsbruck da Avrupa’nın en canlı ve en güzel şehirlerinden birine ev sahibi olsa da(Uluslararası Olimpiyat Komitesi de böyle düşünmüş olacak ki, 1964 ve 1976 kış olimpiyatları burada gerçekleştirildi), Kitzbuhel “Alplerin İncisi” olarak görülmektedir ve Avusturya Tirolü’ndeki en popüler kayak merkezlerinden biridir. Bu 700 yıllık köybir alp çekiciliğini konuklarına sunar. Buradaki kayak aktiviteleri 1892 kışında başlamıştır.

WHISTLER BLACKCOMB, BRITISH COLUMBIA

Bu dağlar Kuzey Amerika’daki en iyi kayak ortamını sağlar ve bunu en büyük dikey yamaç olmasına borçludur. 30 yılın ve 600 milyon doların yapabilecekleri ise oldukça gariptir. Whistler’ın etkileyici köyü snowboardculara ve kayakçılara kafeler, uluslar arası mağazalar ve 100’den fazla restoran sunar ki bu restoranlarda Çin, Fransız, Yunan, İtalyan, Akdeniz, Mexican ve Tayland mutfaklarını bulabilirsiniz. Whistler’ı bu kadar efsanevi yapan ana özelliği yemekleridir. Whistler, “Dünyanın en iyi kayak merkezi” sıralamasında büyük bir hızla yükselmiştir. Son 10 yılda, Whistler sürekli olarak “En iyi Amerikan kayak merkezi” olarak Kuzey Amerikalılar tarafından seçilmiştir. Japonlar da bu merkezi sürekli olarak en iyi yurtdışı kayak merkezi olarak değerlendirmektedir.

KAYNAK: kayakmerkezleri.gen.tr

Homini Berna Fit Bed
Tuba Ünsal, Gisele

admin@magazincilerbirligi.com

Bu Haberi Puanla:
YORUM YOK

YORUM BIRAK