AnasayfaFirmaya DikkatKoçoğlu: “Garanti One’nın Uyanıklığı”

Koçoğlu: “Garanti One’nın Uyanıklığı”

Ticari Danışman Abdullah Koçoğlu, Garanti Bankası A.Ş tarafından kullanıma açılan ‘Garanti One’ uygulamasına ait logonun alıntıdan uyarlama olduğunu açıkladı ve piyasadaki muadil tasarım tuzaklarından bahsetti.

Koçoğlu yaptığı açıklamada, “Garanti Bankası, tasarım işlerini bir ajansa mı yaptırıyor yoksa kreatif işlerini kendi bünyesinde mi çözüyor bilemiyorum. Ancak, Garanti One logosunun ‘Shutterstock’ isimli fotoğraf ve video deposu olarak da bilinen siteden indirilen örnek üzerinde (Görsel Kayıt No: 355119833) minimal ölçüde değişiklik yapılarak uyarlandığı aşikar. Ardından olası bir rastlantıya kurban gitmemek için, belli ki bağlantılı tüm telifler satın alınarak siteden kaldırılmış. Gelgelelim, Google arama çubuğuna ‘355119833’ numarasını yapıştırıp arattığınızda her şey gün yüzü gibi aydınlanıyor.

Meselenin Garanti Bankası A.Ş tarafındaki durumu budur. İster 4-5 dolar verip on binlerce dolara yaptırmış gibi poz takınırlar, ister bu işte parmağı olanlardan hesap sorarlar ya da sineye çekerek “Olmuş bir kere!” der 4 dolarlık logolarını afiyetle kullanırlar. Daha kötüsü de olabilirdi. Mesela bu logo ‘X’ bir firmadan alıntı olsaydı, işin içine bir de tazminat boyutu girecekti. Siz siz olun ticari hayatınızda olası taklit tuzaklarına düşmemek için, işinden ve başarısından emin olduğunuz ajanslarla yürüyün.” dedi.

Saat Ayarlarınızla

admin@magazincilerbirligi.com

Bu Haberi Puanla:
YORUM YOK

YORUM BIRAK