AnasayfaBültenlerKültürel değerleri yansıtan mücevherler Zamanını Aşan Medeniyet sergisinde

Kültürel değerleri yansıtan mücevherler Zamanını Aşan Medeniyet sergisinde

Kiswah Mücevherat, İMH’nin önderliğinde ve T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Türk ve Özbek 28 sanatçı ve 35 akademisyenin katılımıyla İstanbul’da gerçekleşecek “Zamanını Aşan Medeniyet: Özbekistan Sergi ve Sempozyumu” için geleneksel Özbekistan kültürünü ve Orta Asya’dan Anadolu’ya ulaşan İpek Yolu’nun yarattığı kültürel değerleri mücevher sanatı ile bir araya getirdi.

15-30 Haziran 2019 tarihleri arasında Bahariye Mevlevihanesi’nde gerçekleşecek etkinlik için 28 Türk ve Özbek sanatkâr projeye özel 60 özgün eser hazırladı. Mücevher üzerinden kültürel değerleri yaşatmayı amaçlayan Kiswah Mücevherat da sergiye özel olarak hazırladığı Özbekistan Koleksiyonu ile mücevher sanatının temsilcisi olarak sergide yer alıyor.

Özbekistan’ın mimarisinden, geleneksel düğün takılarından, sanat anlayışından esinlenmelerle ortaya çıkmış mücevherler, tezhip gibi tarihi sanat dallarını yansıtırken bölgede sıklıkla kullanılan altının yanı sıra turkuaz, mercan, inci gibi değerli taşları da içeriyor. Mücevherler; Tash Hauli Sarayı’nın incelikli ahşap oymaları, Timur dönemi mimari yapılarının renkli çinileri, tarihi Özbek paraları gibi birçok kültürel değeri yansıtıyor.

Kiswah mücevherat hakkında:

2017’de İstanbul’da kurulan Kiswah Mücevherat, 4000 yıllık medeniyet tarihinin kültürel hazinelerinden alınan ilhamı akademik araştırmalarla bir araya getiriyor. Kapalıçarşı’da hizmet verdiği iki mağazasında tarihi sanat dallarını işleyen sanatsal mücevherler ve objeler sergiliyor.

Vadi Açıkhava, sez
Evcil hayvanlar iş

admin@magazincilerbirligi.com

Bu Haberi Puanla:
YORUM YOK

YORUM BIRAK