AnasayfaBültenlerMenufay adlı firmadan Mekancılar Kralı’na ticari anlamda büyük ayıp!

Menufay adlı firmadan Mekancılar Kralı’na ticari anlamda büyük ayıp!

Menufay isimli sipariş yönetim sistemi satan firma şalter indirerek 30 yıllık işletmecinin mekanını sabote etti!

ABDULLAH KOÇOĞLU – İSTANBUL – menufay.com internet sitesi üzerinden sipariş yönetim sistemi, karekod menü, tablet menü vb. dijital teknolojilerin satışını yapan firma, şalter indirerek 30 yıllık işletmecinin mekanını sabote etti!

Mekancılar Kralı olarak da anılan Metin Çalık, basın mensuplarına yaptığı videolu ve yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Ben, bir mekan işletmecisiyim. 30 yıldır en iyi bildiğim işi yapıyorum. Bugüne kadar bir mekan sahibine ya da işletmecisine yaşatılabilecek en vicdan yoksunu, aynı zamanda ticari ahlaktan uzak olan şimdi anlatacağım uygulamaya maruz kaldım.

Ürünü, süresizmiş gibi satıp ileri dönemde hizmeti kesiyorlar!

İşletme olarak, 2020 yılının Haziran ayı ortalarında kare kod İle menü sitemi hizmeti sunan ‘Menüfay’ isimli bir yazılım satın aldık. Sistemin kurulmasıyla birlikte 1000 lira ücret ödedik. Ancak, ödenen bedelin sadece 1 yıllık olduğundan, sistemin şalterini indirmeye karar verdiklerinde haberimiz oldu. Zira, satışın gerçekleşme aşamasında ve sonrasında sözde kurumsal olan bu şirket ne bir sözleşme yaptı ne de koşullardan haberdar olmamıza yardım edecek bilgileri sundu. Geldiler, ürünlerini sattılar, paralarını alıp çekip gittiler. Canları istediğinde ise bize yaptıkları gibi sistemi kapatarak işinizi sabote edip işletmenizi zorda bırakacak olan aksiyonu almaktan kaçınmıyorlar. Bana göre bu davranışın tek bir cümle ile izahı var: Vicdansızlar ve ticari ahlaktan yoksunlar!

Hem bizden hem devletten çalıyorlar!

Kurumsal izdüşümü www.Menufay.com üzerinde yer alan bu şirket, ürün ödemesi için bankaya yaptığım 1000 lira havale karşılığında bütün ısrarlarımıza rağmen faturalandırma gerçekleştirmedi. İşletme olarak konuya ilişkin sert tavır takındığımızda ise ya arama yaptığımız numara engellendi ya da karşımızda muhatap bulamadık. Anlayacağınız hem bizden hem de devletten çalıyorlar.

1 yıllık ücret ödedik, sadece 3 ay kullandık!

Bilindiği üzere pandemi tedbirleri kapsamında iş yerimiz devlet tarafından kapatıldı ve tüm ticari faaliyetlerimiz bir süreliğine yasal olarak durduruldu. Derken, 1 Temmuz 2021’de genişletilen tedbirler kapsamında mekanımızı tekrardan açtık. Menüfay’dan aradılar ve sadece 3 ay kullandığımız ürün için, yenileme bedeli talep ettiler. Şaşkınlıkla karışık, ürünü süreye bağlı olarak satın almadığımızı ifade ettim. O dönem muhatabımız olan şirket çalışanı Murat beyin konuya hakim olduğunun da altını çizdim. Ayrıca, alım esnasında da belirttiğim üzere Coca Cola firmasının bedava kurduğu bir sistem olan söz konusu muadil sistem için istenilen 1500 lira bedelde pazarlık ettiğimi ve el sıkıştığımız 1000 lirayı ödeyerek ürünü satın aldığımı tekrardan kendilerine izah ettim. Söylemlerimdeki net ifadelerden rahatsız olmuş olsalar gerek ki, “Murat bey ayrıldı!” diyerek konuyu kesip attılar.

1 günlük süre istedim, “tamam” deyip 15 dakika sonra şalteri indirdiler!

Baktık ki, firma farklı emeller peşinde ve ticari ahlakı bize uymuyor; sistemlerini terk etme kararı aldık. Onları aradım ve kendi sistemimizi kurma aşamasında olduğumuzu, 1 gün sonra geçiş yaparak sistemlerini terk edeceğimizi belirttim. Telefonda bir günlük süreyi onaylama anlamında “tamam” dediler ve 15 dakika sonrasında merkezden sistemi kapattılar. Kendi sistemimize geçiş sürecinde 2 gün boyunca satış yapamadık. Hem maddi hem de müşteri kaybına odaklı manevi kayıp yaşıyoruz.

Suç duyurularını başlatıp maddi, manevi tazminat talebinde bulunacağız!

Firma hakkında faturasız, evraksız çalışarak vergi kaçırma, eksik ya da yanlış bilgilendirme ile ürün satışı gerçekleştirerek nitelikli yolla dolandırma iddiaları ile suç duyurusunda bulunacağız. Bunun yanı sıra maddi ve müşteri kaybına, prestij kaybına odaklı manevi tazminat davalarımızı açacağız. Tüm bu konular için, şirketler avukatımız Av. Arb. Abdullah Serdar ÖNÜR’ü yetkilendirdik. Bu bilgileri, kendi işletmemizin menfaatlerimden ziyade kamuoyu yararına paylaşıyorum. Koşulların bu denli zor olduğu şu dönemde umarım hiçbir sektör çalışanı arkadaşımız bizim yaşadığımız türden bir durumla karşılaşmaz ve maddi manevi kayba maruz kalmaz.”

Trendyol, trendyol.c
"Hakkınızda haciz

admin@magazincilerbirligi.com

Bu Haberi Puanla:
YORUM YOK

YORUM BIRAK