AnasayfaMagazinciler BirliğiMS’liler Alpay Erdem ile birlikte Dünya MS Günü’nde #HayatınaTuruncuKat dedi

MS’liler Alpay Erdem ile birlikte Dünya MS Günü’nde #HayatınaTuruncuKat dedi

31 Mayıs Dünya Multipl Skleroz (MS) Günü’nde, Türkiye MS Derneği’nin düzenlediği etkinlikte, MS’liler ve yakınları Caddebostan’da, ünlü komedyen ve karikatürist Alpay Erdem’in katılımıyla farkındalık yürüyüşü gerçekleştirdi. MS farkındalığı için gerçekleşen etkinlikte hasta ve hasta yakınları Alpay Erdem’in konuşmasını dinledi ve MS’te hareketin önemine dikkat çekmek için turuncu renkleri giyerek yürüyüş yaptı.

İstanbul, 2 Haziran 2017 – Beyni ve merkezi sinir sistemini tutan bir bağışıklık sistemi hastalığı olan Multipl Skleroz ya da yaygın bilinen ismiyle MS, tüm dünyada yaklaşık 2,3 milyon, Türkiye’de ise yaklaşık 40 bin kişide görülen bir hastalık. 31 Mayıs bütün dünyada MS Günü olarak biliniyor ve bu günde MS’in rengi olarak bilinen turuncu ile MS’lilerin karşılaştıkları zorluklara dikkat çekilmeye çalışılıyor.

Sağlık ile ilgili olanların yanı sıra birçok sosyal ve psikolojik sorunlara da sahip olan MS’lilerin en büyük sorunlarından birisi sosyal hayatlarında karşılaştıkları durumları ile ilgili önyargı ve yanlış bilgiler. Güncel tıbbi gelişmeler sayesinde uygun bir tedavi altında normal bir hayat sürebilen MS hastaları sosyal yaşamda kısıtlanmak istemiyorlar.

Bu algıya karşı harekete geçmek isteyen MS’li hasta ve hasta yakınları, Türkiye MS Derneği önderliğinde, Roche’un katkılarıyla 31 Mayıs’ta “Hayatına Turuncu Kat” mottosuyla, MS’lilerin hayatlarına diledikleri gibi devam edebilmeleri için hareket etmenin önemine dikkat çekmek üzere bir araya geldi.

İstanbul Açıkhava

admin@magazincilerbirligi.com

Bu Haberi Puanla:
YORUM YOK

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalı.