AnasayfaMagazinOpera Sanatçısı’ndan ‘Bugün Ne Giysem’ Yarışma Programına Gönderme

Opera Sanatçısı’ndan ‘Bugün Ne Giysem’ Yarışma Programına Gönderme

Pera Güzel Sanatlar Akademisi Opera Şan Bölümü mezunu Murat Erbey yaptığı açıklamada, Miss World organizasyonunun başkanı Julia Morley’in 63 yıllık gelenek olan bikinili geçiş turuna sert müdahalesinin yarışmaya gölge düşürebileceği ifadesine yer verdi.

Erbey konuşmasını, “Miss World organizasyonunun esası, genç kızların estetik bütünlüğüne ve güzelliğine dayanmaktadır. Adı “Güzellik Yarışması” olan bir organizasyonda, jurinin, izleyicilerin ve kamuoyunun kızların güzelliğine hassasiyet gösteriyor olmasını yargılayamazsınız. Bunun yanı sıra yarışmacıların fiziksel bütünlüğüne ilişkin önceden yapılacak tıbbi raporlama, kamuoyu üzerinde kaygı uyandıracaktır. Bir başka hassasiyet ise; kadın estetiğine dayalı dünyaya malolmuş geleneksel bir yarışmanın, kıyafetlerin yarıştırıldığı olağan moda programlarına dönüştürülme çabasıdır ve Morley’in bu kararı devasa organizasyonu, “Bugün Ne Giysem” yarışması kadar sıradanlaştıracaktır. Aslında bu açıklamayı ben değil, konuya birinci dereceden muhatap olan Türkiye Güzellik Yarışması organizatörlerinin yapması gerekirdi. Kimseden ses çıkmayınca, sanatçı kişiliğime susmayı yakıştıramadım. Umarım gerekli mesajı almışlardır.” sözleriyle sürdürdü.

Ayrıca, doğum lekelerinin, güneş lekelerinin, belde bulunan gamzelerin, kalça çizgisinin ve hatta bedensel çillerin ya da benlerin dahi kadın estetiğindeki öneminin bilinen bir gerçek olduğunu ve puanlamayı etkileyebileceğini belirten sanatçı, Miss World organizasyonunun başkanı Julia Morley’in 2015 yılında gerçekleşecek yarışmaya ilişkin aldığı bahtsız kararı iptal etmesinin son derece yerinde bir davranış olacağını, folklorik bir unsura yapılacak modernizasyon kadar riskli olan bu değişim kararının eski haline getirilmesi gerektiğini savundu.

Milyonlarca Kişinin
Onur Akay’dan Erka

admin@magazincilerbirligi.com

Bu Haberi Puanla:
YORUM YOK

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalı.