AnasayfaMagazinPopstar Abidin’den Samimi Röportaj

Popstar Abidin’den Samimi Röportaj

TÜRKİYE’NİN POPSTAR’I ABİDİN, SERHAT TEKİN’İN SORULARINI CEVAPLADI

Popstar yarışmasının birincisi Abidin Özşahin’in, uzun bir aradan sonra çıkardığı albümü için ‘Serhat Tekin’e verdiği röportajdaki itirafları uzun süre gündemi meşgul edeceğe benziyor.

Popstar Abidini gömdü!

9 yıl önce Türkiye’yi sallayan Popstar yarışmasının birincisi Abidin Özşahin, ikinci albümü “Duy Beni” ile izleyicinin karşısında. Yarışmayı da popstarlığı da bir kenara koymak isteyen şarkıcının istediği şan şöhret değil, müziğini yapmak ve sanatını icra etmek. “Popstar Abidini unutun!” diyen şarkıcı, rock düzenlemelerinin ağırlıkta olduğu yeni albümüyle yoluna devam ediyor.
***

Popstar elbisesi üzerine olmadı

9 yıl önce Popstar yarışması ekranlara geldiğinde Türkiye ayağa kalktı. Oy verenler destekleyenler. jüri üyeleri, polemikler , hikayeler Reytingleri yüksek ve bir ilk olan bu yarışmanın birincisi Abidin Özşahin ise o sıralar çok popülerdi. Herkesin beklentisi yüksekti. Tarkan’a olan benzerliği yüzünden Acaba yeni bir Tarkan mı doğuyor diyenler bile oldu. Yarışma sonrası çıkardığı ilk albüm buyuk promosyonlarla satışa sunuldu. Ama Abidin mutlu değildi. Amacı sadece kendini ve müziğini tanıtmak olan bu gencin, şöhret, magazin ve verilen unvanla çok alakası yoktu. Bana dikilen elbise üzerime olmadı mutlu değildim diyen şarkıcı aniden elini ayağını piyasadan çekti. “Gördün mü bak popstar fos çıktı” diyenler oldu. O ise bilinçli verdiği geri çekilme kararı ile şimdi çıkaracağı albüm için beslenme ve yenilenme için zaman kazanıyordu. Aradan 9 yıl geçti ve şimdi yeni albümü ile karşımızda. Kendisi ile Duy beni isimli yeni çalışmasına gelene kadar neler yaptığını, popstarlık macerasını konuştuk.

2004de ilk albüm. 2013 ikinci albüm. Ne yaptınız bu arada?

Herkesin bildiği bir ses yarışmasına katıldım. Orada edindiğim birincilik ve ardından gelen ödül albüm. Çok hızlı bir renkli hayata giriş. Bazı gerçekleri göz ardı etmemek adına bir yol ayrımı yarattım kendime. Bu renkli popüler hayata girip, yola devam etmek mi? Yoksa bu bir yarışmaydı amacım kendimi tanıtmaktı. Şimdi geriye çekilip kendi birikimlerimle daha doğru sağlam kalıcı adımlarla mı ilerlemek istiyorsun? diye sordum kendime. Tercihim ikincisiydi.

Niye geri çekildiniz?

Çünkü dünyayı çok sevip benimsemedim. Bana ait olmayan bir kıyafeti giymiş gibi hissettim. Kendi kıyafetimi dikmeye karar verdim.

Neden katıldınız ki bu kadar sıkıntı verdiyse?

Benim tek amacım kendimi tanıtmaktı. Bunun dışında bir beklentim olmadı. Evet tüm Türkiye sizi tanımış ve bunu devam ettirmenin yolu neydi? Pop star Abidin olarak yine bir pop album yapmaktı. Magazinde görunmekti. Oyunu başkalarının çizdiği kurala göre devam ettirmekti. Ama bunu istemedim. Amacım o değildi.

Kazandım artık ben bir popstarım! kafasına girdiniz mi?

Yok hiç o kafaya girmedim. Zaten o yarışmadan bir pop star çıkmadı. O sadece yarışmanın adı. Yurt dışında Pop idol. Oradan çıkan bir insan anca star olmaya aday olabilir. Asla 3 ay tvde canlı performans sergileyip, bir album yapmakla star olunmuyor. Ben sadece adaydım. Ve o yolda ilerliyorum.

Sizden çok şey beklendi yarışma sonrası.

Evet insanların gözünde çok büyük bir beklenti yarattı. O kadar çok şişirildi ki. Ben bir izleyici gözüyle baktığımda ortaya çıkan tablo şişirilmiş bir sürü insan. Bir beklenti var bunlar parayı vurdular çok zengin oldular artık yeni starlarımız bunlar gibi bir algı oluşturuldu. Yanlış olan buydu.

Yarışma sonrası kenara itilmiş ve ilgilenilmemiş hissi oluştu mu sizde? Yarışmayı düzenleyenler tarafından?

Benim böyle bir beklentim olmadı onlardan. Çünkü böyle bir şey yapmayacaklarını tahmin edebiliyorsunuz. Onlar bile bu kadar tutacağını hesap etmediler yarışmayı yaparken. Çunku bu bir ilkti. İnsanlar televizyon başında kitlenip, oy verip, birilerinin albumu olsun diye uğraştı. Beklentim buyuk olmadığı için, yapılmayan şeyleri de yadırgamadım. Haklı olduğum ortaya çıkmış oldu.

Geçenlerde yarışmanın jüri üyelerinden Armağan Çağlayan Yarışma sonrası çocuklarla ciddi anlamda ilgilenip onlara bir plan çizseydik daha başka olabilirdi diyerek bir öz eleştiride bulundu.

Evet çok başka olabilirdi. Belki yapmak istemediler. Belki yapmalarını başkaları istemedi. Çünkü Türkiye’de ünlü olmak kolay. Kalıcı olmak zor.

Peki yarışmayı kazandınız ve ödül olarak ilk albümünüzü çıkardınız. Çok istenen etkiyi yaratmadı. Ne yapıyorum ben? Bu şarkılar ben değil dediğiniz olmadı mı?

Olmaz mı? Çok değerli sanatçılarla bir arada çalıştım o albumde. Guzel bir produksiyondu. Kimseye yapılmayan promosyon dönemi geçirdim. Çok buyuk paralar harcandı. Ama yanlış kıyafet olduğu için geri dönusu onlara karlı olmadı. Ben de rahat hissetmedim. Yıllarca üniversite hayatım boyunca rock barlarda çıkıp, festivallerde amatör grubumla müzik yaparken bir anda çıkıp “Zır Zır” diye bir şarkı söylediğinizde, en başta çevremdeki insanlar “Yuh Ya bu ne?” dedi. O şarkıları sevenler de oldu. Ama beni bilen tanıyanlar bunun yapmayacağım bir şey olduğunu söylediler. O zamanlar masaya yumruğumu vurup ben rockçıyım abi! Pop olmasın en azından pop rock olsun dediğimde imza attığım sözleşmelerden dolayı yapacak başka birşeyim yoktu.

Sonra ne yaptınız?

O kıyafeti çıkardım ve bir daha görmemek uzere kaldırdım. Kendi kıyafetimi dikmek adına çalışmalara başladım. Aynı fikre sahip insanları bulmak da haliyle zaman aldı. O arada buyudum. Çok okudum çok araştırdım. Eğitim alabileceğim yerlere girdim çıktım. Yurt dışında mesai harcadım. Öğrendiklerimi hayata geçirmek adına kendi prodüksiyon firmamı kurdum. Şarkılarımı kendim yazmalıydım. Stylingimi kendim yapmalıydım. Kendi orkestramı kurmak zorundaydım. Bundan sonra bu kadar ara verir miyim? Umarım vermem.

Siz uzunca bir süre ortadan kaybolunca Fos çıktı şimdi bunalımda diyenler oldu.

Tabi öyle diyenler de oldu. Am öyle birşey olmadı. Geri çekilmek kendi isteğimdi. Ardından teklifler gelmedi mi? Geldi. Ama hep pop albüm üzerineydi. Müzikle uğraşan bir insanım tabi katagorize etmek yanlış. Populer muzik yapıyoruz ama Popçu kelimesinden hoşlanmıyorum. Ben yapmak istediğim müziği türkü de olsa pop da olsa rock olarak çalıp söylemeyi seviyorum.

Bu süreç içinde unutulma riskini düşünmediniz mi?

İnsanlar unutmalıydı zaten. Popstar Abidini unutun. Zır zır şarkısını unutun. O bir yarışmaydı. Ben oralarda değilim. Öyle bir şöhreti kabullenemiyor bünyem. Ben başka bir adamım. Bunu anlatmam gerekiyor. Sektörun içindekilerin hepsi hatırlıyor. Unutan yok. O yarışmadan bir tek seni hatırlıyoruz. Başka da insan çıkmadı diyorlar. Öyle hatırlanabilir. Buna zaten bişey diyemem. Kaderime yazılmış bir kere. Bu yarışmaların kalitesi şu zamana kadar çok duştu çünkü.

Bir kitap yazmışsınız o arada.

2009 yılında Ben hiç pop star olmadım ki diye bir kitap yazdım. Çok fazla bilinmez. İçimden geldi. Kabul eden ilk yayıncıya bastırdım. Kendimi anlatmak istedim. Yarışmada anlatamadıklarımı, uzerimde oluşan algıyı değiştirmek adına yaptım bunu. Hala da söyluyorum ben hiç pop star olmadım ki? Ben rockçı gibi yaşadım hep. Öyle yaşamaya da devam edicem.

Madem rock müzik dinleyip onu söylemeyi seviyorsunuz, bir popstar yarışmasına ne diye katıldınız ?

Reklamlar dönerken araştırma yaptım. Yurt dışı versiyonlarında biri çıkıyor blues söylüyor, diğeri rock, hip hop. Bir tarz dayatması yoktu. Herkes kendi türünde şarkılar söylüyor ve jüri ona göre değerlendiriyordu. Fakat bizde arabesk haftası oldu. Türkü haftası oldu. Nostalji haftası oldu. Rock şarkılardan belli başlı insanlardan söyledik ama yine yapmak istediğim şeyi orada gösteremedim. Genel kitleye hitap etmekti amaç.

Şimdi yeni bir albüm var elinizde. Ya o kadar emek ve birikim çöpe giderse?

Canım sağolsun. Müzik bir deterjan değil ki pazarlayayım. Kimse almaz ve satmazsa oturur o deterjanla kendi bulaşığımı yıkarım. Oturur kendim dinlerim. İllaki benim de bir kitlem vardır. Olacaktır. Önemli olan o kitleyi kemik haline getirmek. Onun için çalışıyorum.

Nasıl bir albüm oldu Duy Beni?

Pop rock bir album yaptım. Her türden tatlar bulmak mümkün ama dediğim gibi sunumu rock. Ben hikayeleri olan bir albüm yaptım. Ne çıkcağına zaman ve halk karar verecek.

Ne anlattınız bu albümde?

Aşk, cinsellik, İstanbul geceleri, pişmanlıklar, kadere isyan ve kendi iç çatışmaları var insanın. Çeşit çok.

Cinsellik nasıl işlendi albümde merak ettim

Cinsel tercihini açıklayamayıp, aile baskısıyla zorla evlendirilmeye çalışılan bir insanın buna dayanamayıp intihara kalkışmasından bahsediyor. Yaşanmış bir olay. En yakın arkadaşımın böyle bir itirafını duyup, intaharın eşiğinde yakaladım. Bu şarkıda o hikaye var. Adı Kaos

Joker’s Point Cafe

admin@magazincilerbirligi.com

Bu Haberi Puanla:
YORUM YOK

YORUM BIRAK