AnasayfaSergi“Resmin Yaşar Kemal” ’i Yalçın Gökçebağ’dan Muhteşem Sergi Açılışı

“Resmin Yaşar Kemal” ’i Yalçın Gökçebağ’dan Muhteşem Sergi Açılışı

İstanbul Art212’de Armoni Sanat Galerisi tarafından düzenlenen, 30 Nisan’da açılışı gerçekleştirilen Yalçın Gökçebağ’ın “Anadolu Düşleri” adlı sergi sanatseverlerden yoğun ilgi gördü. Köy Enstitüsü kökenli bir sanatçı olan Gökçebağ, köy yaşamını, Anadolu’yu, oradaki dayanışmayı, paylaşımı ve üretimi resimlerine aktarıyor ve yıllardır “Resmin Yaşar Kemal’i” olarak anılıyor.

Sanatını doğadan bir senfoni olarak yorumlayan Gökçebağ’ın resimlerinde renk resmin bütününe, ışık renge egemendir ve resimler titizlikle, ince fırça çalışmalarıyla, hiçbir detay atlamadan yapılmıştır. Sanatçının artık yavaş yavaş kaybolmakta olan Anadolu kır ve köy yaşamını betimlediği 13 eserden oluşan son dönem çalışmalarının yer aldığı sergi 15 Mayıs’a kadar İSTANBUL ART212 Sanat Galerisi’nde görülebilir.

Yalçın Gökçebağ kimdir?

1944 Denizli’de doğdu. 1957’de İstanbul’da açılan Çapa İlk Öğretmen Okulu Resim Semineri’ne katılan Gökçebağ, 3 yıl Malik Aksel ve İlhami Demirci’den temel resim bilgileri aldı. 1961’de Denizli Şirinköyü’ne öğretmen olarak atanan Gökçebağ, 1 yıl öğretmenlikten sonra 1963’te girdiği Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nden mezun oldu. 1966 yılında Akşehir İlk Öğretmen Okulu’na resim öğretmeni olarak atanan ressam, 1970’de İzmir’de öğretmenlik yaptı. 1971 TRT’de kameraman olarak çalışmaya başladı. 1990 ODTÜ Güzel Sanatlar Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. 12’si yurtdışında olmak üzere toplam 60’ye yakın kişisel sergi açtı, çok sayıda karma sergiye katıldı. 6 yarışmalı sergide ödül kazanan sanatçının ödülleri arasında DYO Resim ve Heykel ödülü ve Devlet Resim ve Heykel Başarı ödülleri sayılabilir. Sanatçı, halen İstanbul’daki atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Türk petrolleri 'İ

admin@magazincilerbirligi.com

Bu Haberi Puanla:
YORUM YOK

YORUM BIRAK