AnasayfaMagazinciler BirliğiSebebi Bilinmeyen Kısırlık

Sebebi Bilinmeyen Kısırlık

SEBEBİ BİLİNMEYEN KISIRLIK

Sevgili okuyucularım, bugün sizleri “Sebebi Bilinmeyen” diye adlandırdığımız kısırlıktan bahsedeceğim.

Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi çiftlerin 15 ila 20’sinin 6 aylık denemelerine rağmen çocukları olmamaktadır. 6 aylık deneme sonrası ve bu çiftlerin hekime başvurmalarını öneriyoruz.

İlk incelemelerde sperm sayımına bakılır, bir sorun varsa acil çözülmeye çalışılır. Kadının da yumurtlama takibi, rahim ve yumurtalık kanallarının normal olup olmadığının tespiti ve bazı hormon testleri yapılarak araştırma tamamlanır.

Çiftlerin önemli bir kısmında bütün bu araştırmalara rağmen bir sorun bulunamamaktadır. Bu duruma Sebebi Bilinmeyen Kısırlık diyoruz.

Bu tarz çiftler genellikle çevreleri ve arkadaşları tarafından “biraz bekle” “bu psikolojiktir, kafayı çok takıyorsun o yüzden olmuyor, biraz rahatlarsan olacaktır” gibi nedenlerle avutulmaya çalışırlar. Bu düşüncenin bir kısmı gerçekten doğrudur. Yani bu çiftler 6 ay yerine 1 veya 2 yıl bekledikleri zaman bazen kendiliğinden çocukları olabilmektedir. Ancak özellikle günümüzdeki çevre baskısı, genel sıkıntılar ve çiftlerin bir şey istedikleri zaman onu hemen elde etme yönündeki arzularından dolayı bu uzun bekleme sürelerine dayanmaları giderek güçleşmiştir.

Bu yüzden sebebi bilinemeyen grubun da beklemek yerine doktora başvurup, gerekli  tedavilerini olmaları uygundur. Bu tedavinin esası tabiattaki normal gebe kalma düzenini arttırarak taklit etmektir. Yani kadın ayda bir adet yumurta yumurtluyorsa bazı ilaçlarla bu yumurtlama sayısı 2’ye, 3’e, 4’e çıkarılır. Erkekte de sperm sayısı iyi olsa bile bunların yarısı ölü ve hareketsizdir. Dolayısı ile sperm ayıklanarak sadece hareketli ve iyi olanları bulunur, tam yumurtlama gününde ayıklanmış sperm, normal cinsel ilişkide olduğu gibi vajinaya değil ama ince-uzun bir kateter rahmin içine kadar uzatılıp yumurtalık kanalının ağzına bırakılır ve bu şekilde spermin daha iyisinin, daha canlısının ve daha kısa bir yol katederek yumurtaya ulaşması sağlanmaya çalışılır.

Suni döllenme veya aşılama veya inseminasyon diye adlandırdığımız bu yöntemle her ay çiftlerin %10 ila %20 arasında gebelik şansları mevcuttur (unutmayın ki hiçbir sorunu olmayan bir çiftin dahi aylık gebelik şansı sadece %20-%22’dir. Fakat aşılamanın yapılabilmesi için spermin belli bir sayının üzerinde olması ve kadının da yumurtalık kanallarının açık olması gibi ön koşullar gereklidir.

Sebebi bilinmeyen grup çoğu kez daha huzursuzdur. Çünkü “sebebini bilsek daha mutlu olurduk, neyi tedavi ettiğimizi bilmiyoruz ve daha panikteyiz” diye düşünmektedirler. Ancak ne var ki, bu çiftlerin gebelik şanslarının da iyi olduğunu söylediğimizde moralleri düzelmektedir. Sebebi bilinmeyen grubun aşılama denemeleri en az 3 kere, en çok 6 kere yapılmalıdır. Yani 3 ile 6 ay arası bir zaman demektir. Buna rağmen çocuğu olmayan çiftlerin tüp bebek yöntemlerine başvurmaları gerekmektedir. Diyebilirim ki günümüzde tüp bebek yöntemlerinin en sık kullanıldığı işlerden biri kısırlık sebebi bilinmeyen kadınlardır, çiftlerdir.

Tüp bebek denemeleri çiftlerin yaşına, hormonal durumuna ve sperm sayısına göre %30 ile %60 arası her denemede başarı şansı yaratan gerçekten ileri teknolojiye ve büyük bir ekip çalışmasına bağlı güzel yöntemlerdir.

Konuyla ilgili sorularınız olursa, bana e-mail adresi veya telefonla ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı, huzurlu ve mutlu yaşamlar dilerim.

Prof. Dr. Teksen ÇAMLIBEL | Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

OTA & JİNEMED HASTANESİ | 444 38 02

www.jinemed.com.tr

Yayıncı: Abdullah KOÇOĞLU | Ticari Danışman
M.G.B. Genel Yayın Koordinatörü

'Her Ses Bir Nefes 2

admin@magazincilerbirligi.com

Bu Haberi Puanla:
YORUM YOK

YORUM BIRAK