AnasayfaFirmaya DikkatTaksimetre Açmayan Şoföre Cezai Uygulama

Taksimetre Açmayan Şoföre Cezai Uygulama

Tuğçe GÜZELYURT adındaki öğretim görevlisinin bindiği 34 TBA 55 plakalı taksi şoförü, taksimetre açmadan kafasına göre tarife uygulamaya kalkınca hem ceza aldı hem de uyarı.

Güzelyurt’un yaşadığı olayı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne ileten Ticari Danışman Abdullah KOÇOĞLU, yasa dışı davranış sergileyen şoförün ceza ve uyarı almasını sağladı.

Koçoğlu yaptığı açıklamada, “Tuğçe GÜZELYURT, esenler otogarından biniyor ve Bahçelievler semtine gideceğini belirtiyor. Taksimetre açmakta direnen şoför, söz konusu mesafe adına sabit ücret uyguladıklarını belirtiyor ve GÜZELYURT’tan 40 TL para talebinde bulunuyor. Olayı duyunca söz konusu taksi şoföründen, otogara bağlı taksi merkezinden ve yasa dışılığa maşa tutan kişilerden şikayetçi olduk. Bu tür yolsuzlukların üzerine gitmeye devam edeceğiz.” dedi.

İşte, 34 TBA 55 plakalı taksi sücüsüne takdir görülen ceza ve uygulama sonrası Koçoğlu’na yapılan bilgilendirme maili:

“Sayın ABDULLAH KOÇOĞLU ;

İlgi : 14.08.2017 12:20:15 Tarih ve 1-4262614925 Nolu Başvurunuz

Başvurunuzda yer alan konu ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Zabıta Amirliği ile görüşülmüştür. Görüşme neticesinde tarafımıza verilen bilgi aşağıdaki gibidir:

Trafik ve toplu taşıma ile kurallar, şartlar, hak ve yükümlülükler, bunların uygulanması, denetlenmesi, ilgili kurum ve kuruluşlar, görev yetki ve sorumluluklar mevzuat ile belirlenmiştir.  Zabıta ekiplerimizce; 5216 sayılı, 5393 sayılı Kanunlar ve mevzuat hükümleri doğrultusunda;  İstanbul dahilinde belediye ruhsatına/iznine tabi toplu taşıma araçlarına yönelik denetim/kontroller yapılmaktadır. Yapılan bu denetimlerde belirlenen kuralların ihlali/ihlallerinin somut olarak bizzat görevlilerimizce tespiti ve fazla ücret alındığının  (fiş/fatura vb.) belgelendirilmesi halinde, araç ilgilileri hakkında ilgili mevzuatta öngörülen ceza ve yaptırımlar uygulanmaktadır. 

Zabıta ekibimizce ticari taksilere yönelik yapılan çalışmada; kural ihlali tespit edilen  1  ticari taksi ilgilisi hakkında cezai işlem uygulanmıştır. Ayrıca yapılan bu çalışmada, ticari taksi ilgilisi mevzuat hükümlerine riayet edilmesi bu ve bunun gibi olumsuzluklara meydan verilmemesi hususunda da uyarılmıştır.”

Sezonun En İddialı
CAFE ŞATO Tophane M

admin@magazincilerbirligi.com

Bu Haberi Puanla:
YORUM YOK

YORUM BIRAK