AnasayfaMagazinciler BirliğiTatil Beldelerinde Dolmuş Şoförlerine Eğitim Şart

Tatil Beldelerinde Dolmuş Şoförlerine Eğitim Şart

HEM KAZANÇ SAĞLA, HEM NANKÖRLÜK ET

Marmaris, Türkiye’nin bir elin beş parmağını geçmeyen tatil beldelerinden bir tanesidir. İngilizler başta olmak üzere, tabi ki yerli ve yabancı turistlerin de gözbebeği. Neden Marmaris’den başladığımı haberin sonunda anlayacaksınız.

Bilindiği üzere, Bodrum, Marmaris, Antalya gibi yörelerde, halkın geçim kaynağı büyük oranda turizmdir. Bu velinimet onlara, Türkiye’de tatil turizmine çığır atlatan rahmetli Turgut Özal’ın eşsiz bir armağanıdır. Nur içinde yatsın ve turizmin ülkeye sağladığı katkı şöyle dursun, bu sayede özellikle belde halkına onlarca iş imkanı doğmuştur. Kimi halı satar, kimi otel açar, kimi mekan işletir, kimi taşımacılık yapar. Özetle çalışana, tatil beldelerinde ekmek var. Ancak o ekmeği yiyenlere sorsanız birçoğu, turizmden ve turistten şikayetçidir. Yanlış anlaşılmasın, şikayetleri turistin az gelmesinden mütevellit değil, onların, hal, hareket, örf, adet, gelenek, görenek, giyim, yaşam ve benzeri tavırlarından kaynaklıdır. Pekala, sadece yabancı turistten mi? Tabi ki hayır! Yerli yabancı tatile gelmiş olan, şekli şemaili kendileriyle örtüşmeyen herkesten. Bu tarz avam düşünceli kesimi kastediyorum, maalesef verdikleri rahatsızlığı, medeniyetsiz duruşlarının farkında değillerdir ve kendilerini göremezler. Çünkü kimse bu adamların karşısına çıkıp da, “Sen böyle böylesin!” dememiş.

BURASI TÜRKİYE CUMHURİYETİ

Burası Türkiye Cumhuriyeti ve kişilerin, hak ve özgürlüklerini belirleyen yasalar var. Aykırı bir durum görürsen, ilgili mercilere iletirsin. Ancak kazancını borçlu olduğun adama kalkıp kafana göre ahkam keserken, yaptığın eylem suç teşkil eder, senin yediğin ekmek haramdır ve o karenin içinde bulunmaman en doğrusudur.

GELELİM ŞU MARMARİS MESELESİNE

Bu yıl Antalya-Muğla-Yunan Adaları seyahat hattımda, ara durağım Marmaris idi. Adını vermek istemediğim eski Türkiye Güzellerinden bir bayan arkadaşımla birlikte, güney sahillerinin tadını çıkarmaya çalıştık. Çalıştık diyorum çünkü baktık ve gördük ki, turiste verilen önem hepten ayak altı olmuş. Birkaç gün araç kiraladık, ancak yola hakim olmadığımız noktalara belde dolmuşlarıyla geçiş sağlamak zorunda kaldık. Hatta bir seferinde bizi yabancı turist sanan medeniyet fakiri bir dolmuş şoförü başladı ileri geri konuşmaya. Ne dolmuştaki kızların bacakları kaldı, ne erkeklerin kulağındaki küpenin ahkamı. “Sana ne ulan milletin detayından!” diye fırladım da, şükür sustu maganda. Bir kısım esnaf, dönemin laleli esnafını sollamış gitmiş. Bu gidişle kaderleri de aynı olacak ve hepsi mumla müşteri arayacak gibi görünüyor.

KOOPARATİFLERE VE ODALARA SESLENİYORUZ

Bu tarz olaylara son verecek, verdirecek olan konuya en yakın merci toplu taşımacıların bağlı bulunduğu kooperatif ya da odalardır. Yoksa varlığınızın hiçbir önemi kalmaz. Beldede huzuru, sulhu, medeniyeti, en önemlisi de insan içine çıkan ve turizmden ekmek yiyen belde halkına bu husustaki eğitimi, nezaketi, muaşereti benimsetmek ya da bunun yollarını araştırmakla mükellefsiniz. Sadece masa başında oturarak, bu gemi yürümez.

Hizmet Şart!

Yayıncı: Abdullah KOÇOĞLU | Ticari Danışman
M.G.B. Genel Yayın Koordinatörü
FirmayaDikkat.com | MagazincilerBirligi.com

***

magazincilerbirligi.com ve FirmayaDikkat.com olarak bize düşen; Basının haber verme hakkı gereği kamuoyunu aydınlatmak ve gereği halinde durumu yukarıda geçirildiği veçhile ilgili mercilere bildirerek takdirlerini beklemektir. Haberlerde adı geçen herkesin cevap ve düzeltme hakkı mahfuzdur.

magazincilerbirligi.com da ve FirmayaDikkat.com da yayımlanan haberler, Anayasa’nın 28. ve 5187 sayılı Basın Yasası’nın 3. maddesinde ifadesi bulunan, BASININ HABER VERME HAKKI, GERÇEKLİK, GÜNCELLİK, KAMU YARARI, TOPLUMSAL İLGİ Vs. içerikleri İHLAL ETMEDEN yapılır.

Hipertansiyonun Önl
Fox TV'de Güldüren

admin@magazincilerbirligi.com

Bu Haberi Puanla:
YORUM YOK

YORUM BIRAK