AnasayfaAlışverişTRENDYOL’da satış yapan Buy Box cahili mağaza sahipleri özellikle internette terör estiriyor!

TRENDYOL’da satış yapan Buy Box cahili mağaza sahipleri özellikle internette terör estiriyor!

Ticari Danışman Abdullah KOÇOĞLU, “Buy Box ya da Türkiye satıcılarının alışkın olduğu yazılış şekliyle Buybox, cahil mağaza sahiplerinin özellikle internette terör estirmesine sebep oluyor.” dedi.

Trendyol vb. e-ticaret platformlarında yer alan Buybox ne anlama geliyor?

Aynı ürünün birden fazla satıcısı varsa, bu satıcılar o ürünün başlığı altında listeleniyor. Ürün satın alınırken “Sepete Ekle” veya “Şimdi Al” benzeri botuna basıldığında, BuyBox’ı kazanmış olan hangi satıcıysa satış da onun oluyor.

Danışman KOÇOĞLU, özellikle TRENDYOL’daki Buy Box uygulamasını örnek alarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“TRENDYOL’da herhangi bir mağazanın ürününe Buy Box yaptığınızda yani o mağazanın ürününü daha uygun fiyattan satışa açtığınızda, mağaza sahibi size sosyal medya hesaplarınız üzerinden ya da özelden ulaşmanın bir yolunu bularak tehdit ve hakarete varan üslupta husumete girebiliyor. TRENDYOL, Buy Box mevzuatını mağazalarına sözleşme imzalatma aşamasında ya anlatamıyor ya da kimi mağaza sahiplerinin anlayışı haddinden fazlaca kıt olduğundan dolayı neye imza attıklarını bir türlü algılayamıyorlar. Bu vesile ile de ürünlerine Buy Box yapılan kimi mağaza sahipleri, Buy Box yapan diğer mağazayı hırsızlıkla itham edebilme cesaretini kendisinde bulabiliyor. Oysa, bu işin öncelikli sorumluluğu, mağazaların sattığı ürünleri üzerinden elde ettiği kazanç sayesinde nemalanan TRENDYOL ya da benzeri e-ticaret platformlarının olmalıdır.

TRENDYOL Yönetimine ve TRENDYOL’un kurucusu Demet Mutlu’ya çağrı

Danışmanlığını yaptığım kimi mağazalar adına defalarca kez söz konusu probleme ilişkin irtibat sağladığım müşteri hizmetleri departmanı, soruna cevap bulmada aciziyet yaşıyor. İşin özü, çözüm odaklı bir geliştirme yapamıyorlar. TRENDYOL, Buy Box sistemi sayesinde satış yapan mağazalardan komisyonunu alıp arkasına yaslanıyor. Mağaza sahipleri birbirini yemiş, küfürleşmişler, mahkemelik olmuşlar, tüm bu sorunlar TRENDYOL Yönetiminin umurunda bile değil. Bu düzen bu şekilde devam edemez. Zira, elim sonuçlarla sonuçlanacak her türlü sürtüşmeden mağaza sahipleri olduğu kadar TRENDYOL da sorumludur. Bir sistem, halkı birbirine düşürecek aciziyetler ve açıklar barındırıyor ise sistemi halka sunan herkes yaşanacak olaylardan sorumlu tutulmalıdır. Rekabete odaklı oluşan sorunlara tedbiren Ticaret Bakanlığı’nı, işlenebilecek olası suçlara tedbiren Adalet Bakanlığı’nı ve satış platformlarının başıboş davranışlarına tedbiren Devlet Yetkililerini ve dahi Denetimcileri bu konuda gerek TRENDYOL’da gerekse diğer e-ticaret platformlarında var olan söz konusu sistemleri incelemeleri, gereği halinde yaptırım uygulatmaları için, değerli kamuoyu adına göreve davet ediyorum.”

2021 Şarkı Yarış
Önes Hediyelik Ltd.

admin@magazincilerbirligi.com

Bu Haberi Puanla:
YORUM YOK

YORUM BIRAK