AnasayfaMagazinciler BirliğiTRT Çocukları 3D Oyunlarla Eğitecek

TRT Çocukları 3D Oyunlarla Eğitecek

TRT Çocukları 3D Oyunlarla Eğitecek

Dünyaca ünlü Mağara Adamı ‘Caveman’ karakterinin de yaratıcısı olan Tayyar Özkan, çocukları asosyal yaşamdan koparıp sosyalleştirecek ve tarihi öğretecek iki ayrı proje başlattı.

Özkan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bir çizer olarak dünyada ve olabildiğince de Türkiye’de hızla gelişen çizgi film sektörü için, çocuklara yönelik iki ayrı 3D çizgi film projesi üzerinde çalışıyoruz. TRT Çocuk için hazırlanan iki seri filmin karakter ve mekan tasarımlarını, ayrıca yönetmenliğini yapıyorum.

İlki,teknoloji ve video oyunların bağımlısı haline gelmiş çocuklara, eski sokak oyunlarını anlatan ve onları buna özendirmeye odaklı ‘Oyun Dolu Anadolu’ adlı eğlenceli bir proje. Burada amaç, çocukları aşırı derecede bağımlı oldukları teknolojik oyunlardan uzaklaştırıp açık havaya çıkarmak ve hayal dünyalarını besleyen, yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olan eski oyunlarımızla tanıştırmaktır. Çocukların, fiziki olarak içinde bulunacakları bu oyunlar, onların bedensel ve zihinsel gelişimine de katkıda bulunacaktır.

 İkincisi ise ‘Babamın Gölgesi’ adındaki, Çanakkale Savaşı yıllarında Üsküdar’da yaşayan bir ailenin çocuklarının gözünden savaşı anlattıkları projedir. Projede asker babalarının, anılarından ve izledikleri gölge oyunlarından gördükleri ile kendi hayal dünyalarında kurdukları bir savaş süreci profili sunuluyor. O yılların İstanbul’unu ve savaşın etkilerini anlamak için de hayli önemli bir çalışma.” dedi.

2017 yılında yayına girecek olan ve yapımcılığını YD Yapım firmasının üstlendiği projeler için, 30 kişiden oluşan profesyonel bir ekip 1 yılı aşkın süredir çalışıyor.

Huğlu'dan Efsanevi
100 Bin Liralık 201

admin@magazincilerbirligi.com

Bu Haberi Puanla:
YORUM YOK

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalı.