AnasayfaMagazinciler BirliğiTürk Sinemasının En ‘Baba’ Karakterleri

Türk Sinemasının En ‘Baba’ Karakterleri

Özel Sinema Kulübü Sinemia, Babalar Günü öncesinde Türk sinemasının en baba karakterlerine hayat veren oyunculardan oluşan bir liste yayınladı. www.sinemia.com editörlerinin seçtiği isimler arasında, Münir Özkul’dan Hulusi Kentmen’e, Şevket Altuğ’dan Gazanfer Özcan’a 20 usta oyuncu bulunuyor.
Özel Sinema Kulübü Sinemia Babalar Günü öncesinde Türk sinemasının tadı tuzu, unutulmaz 20 baba karakterini buluşturduğu liste yayınladı. www.sinemia.com editörleri tarafından oluşturulan listede, bazen karşımıza alıp bağırıp çağırmak istediğimiz, bazen de göğsüne yüzümüzü saklayıp saatlerce ağlayabileceğimiz en ‘baba’ oyuncular bulunuyor. Listede dizilerdeki baba rolleriyle akıllarda yer etmiş oyuncular da unutulmamış. İşte o listedeki isimlerden bazıları:

Münir Özkul
“Ben Yaşar Usta” replikleri ile akıllarımıza kazınmış Münir Özkul, Türk sinemasının mihenk taşlarından. Mahmut hoca, Yaşar usta ve diğerleri… Hangi role bürünse kendini sevdiren, Türk tiyatrosuna da yıllarca emek vermiş, İsmail Dümbüllü ödüllü usta oyuncumuz.

Ali Şen
Usta oyuncu ali-cengiz oyunlarını seven, paragöz baba karakterlerinde başı çeker. Aynı zamanda Şener Şen’imizin babasıdır.

Ayhan Işık
Yakışıklı efsane. Sezercik filmlerinin iyi yürekli, tatlı babası.

Erol Taş
Oynadığı kötü karakterler sebebiyle, normal hayatta da halk tarafından hep kötü bilinmiştir. Filmlerde kötü ağa, mafya babası, sevenleri ayıran, adam öldüren rollerden tanırız. Gerçek hayatta ise pamuk gibi bir kalbi vardır.

Hulusi Kentmen
300 civarı filmde rol almıştır. Dış mizacı pos bıyıkları sebebiyle biraz sert gözükse de, aslında yumuşacık bir kalbi vardır. Sinemanın tatlı-sert, tatlı-kaçık şefkatli babasıdır.

İhsan Yüce
Bazen iyi, bazen kötü baba rollerinde çıkmıştır karşımıza. Birçok Kemal Sunal filminde oynamıştır. En unutulmayan baba rollerinden biri Sultan filmindedir. Senaryo yazmışlığı da vardır, şairliği de…

Nubar Terziyan
Sinemanın pamuk dedesi, iyi yürekli aile reisi rolleriyle tanınır. Öyle bir gülüşü, öyle bir duruşu vardır ki, naifliğine hayran bırakır.

Şevket Altuğ
Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Konservatuvarını bitirdikten sonra Ankara Sanat Tiyatrosu ve Dostlar Tiyatrosu’nda birçok oyunda rol alır. Hala şarkısını dinlediğimizde gözlerimizi yaşartan Süper Baba dizisinin babası Fiko rolü ile yüreklerimizde yeri ayrıdır.

Gazanfer Özcan
Gönül Ülkü Gazanfer Özcan Tiyatrosu’nu, eşi ile birlikte kurdu. Yıllarca, birçok sinema ve televizyon projesinde yer aldı. Kendisini ölümünden önce son olarak yer aldığı Avrupa Yakası dizisinin, Tahsin baba rolü ile hatırlarız.

Savaş Dinçel
Ali Poyrazoğlu, Ankara Sanat Tiyatrosu gibi birçok tiyatroda oyuncu olarak yer almış, kuruluşundan itibaren Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Kendisini, Ekmek Teknesi dizisinin yufka yürekli kız babası Nusret rolü ile sevmişizdir. Aynı zamanda karikatüristtir.

20. Yıla Özel Rekl
adidas'tan İstanbul

admin@magazincilerbirligi.com

Bu Haberi Puanla:
YORUM YOK

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalı.