AnasayfaEtkinlikÜsküdar’da klarnet ve kanundaki ustalık birleşti!

Üsküdar’da klarnet ve kanundaki ustalık birleşti!

Düzenlediği etkinliklerle sanat dünyasının usta isimlerini İstanbullularla bir araya getiren Üsküdar Belediyesi, “Nev Nefes” buluşmasında bu kez kanun sevdalısı Göksel Baktagir’i İstanbullularla buluşturdu. Serkan Çağrı’nın klarnet, Göksel Baktagir’in kanundaki ustalıklarının damga vurduğu “Nev Nefes” buluşması sırasında, usta sanatçılar kendilerinden geçerek sanatlarını icra ederken katılımcılardan büyük alkış aldılar. Sanatçının ölümsüz eseri olan Kâtibim şarkısını kanun ve klarnette martı ve kuş sesleri çalarak icra ettikleri sırada, alkışlar çığ gibi büyüdü.

Üsküdar Belediyesi’nin İstanbulluları sanat ve sohbetle buluşturduğu mekânı Nevmekan Sahil”de her ay farklı bir konuğunu konuk ağırlayan Serkan Çağrı, son programıyla izleyicisine unutulmayacak bir akşam yaşattı. Kanun icrasında geliştirdiği çok özel bir teknikle dünyanın en önemli kanun icracılarından biri olan Göksel Baktagir’i ağırlayan Çağrı, Göksel Baktagir’in kanundaki ustalığı önünde adeta saygı duruşunda bulundu.

“Nev Nefes” temasıyla düzenlenen buluşmada, sözlü ve enstrümantal olarak 400’den fazla esere imzasını atan Göksel Baktagir ile klarnet üstadı Serkan Çağrı, klarnet ve kanundaki ustalıklarını birleştirerek, katılımcılara benzersiz seremoni sundular. Baktagir’in Oyun Bitti, Yalnız Sen, Dermanın Sensin, Keyif, Hatırla Sevgili, Akdeniz, Atlantis, Katibim gibi şarkılarına eşlik eden katılımcılar, konser sırasında koro görevi gördü. Coşkunun hiç dinmediği buluşmada alkışlar, tüm Üsküdar’da yankılandı.

Göksel Baktagir:

“Babam sazımı başka çocuğa verince, kanuna başladım”

Buluşma sırasında katılımcılara kanun icra etmeye nasıl başladığını aktaran Göksel Baktagir, “10 yaşındayken, babam bana bağlama aldı. Sonra onu başka bir çocuğa verince, evde kanun vardı. Böylece kanun ile müzik yolculuğuma devam ettim” dedi.

Göksel Baktagir:

“Enstrümanlar bizim müziğimizin kalıcı kolonlarıdır”

Serkan Çağrı’nın kanun ve bestelerin ile Türkiye’ye ölümsüz eserler kazandırdın. Peki, neden sesini kullanmadın?” sorusuna Baktagir şöyle yanıt verdi:

“Saz müziğine ağırlık vermiştim. Ama zamanla sözlü müziğe de ilgi duydum. Güzel şairler olunca…Ben ses sanatçısı değilim. Ama şarkı da söylediğimi görünce, sözlü albüm de yaptık. Değerli sanatçımız Çiğdem Gürdal ile bir albüm yapacağız”

Coca-Cola Energy, Mc
Gaming İstanbul’a

admin@magazincilerbirligi.com

Bu Haberi Puanla:
YORUM YOK

YORUM BIRAK