AnasayfaMagazinciler BirliğiUterus (Rahim) Kurtarıcı Operasyonlar

Uterus (Rahim) Kurtarıcı Operasyonlar

UTERUS (RAHİM)  KURTARICI OPERASYONLAR

Kadın Hastalıkları ve Doğum Hekimliğinde rahimden kaynaklanan hastalıklar ve ameliyatlar en sık karşılaşılan sorunlardır. Bu sorunların başında da aşırı ve düzensiz kanama gelmektedir. Kanama bozuklukları hormon düzensizliklerine bağlı olabileceği gibi, polip, myom, adenomyozis, kanser ve doğum sonrası rahim gevşemesi gibi nedenlere bağlı olarak ta görülebilir. Hormon düzensizliklerine bağlı kanamalar, tıbbi tedavi dediğimiz ilaç tedavileriyle düzeltilebilmektedir.

Myom, polip gibi organik nedenlere bağlı aşırı kanamalarda rahim alınmadan bu oluşumların çıkartılması mümkündür. Myomlar kadın rahminde en sık görülen iyi huylu tümörlerdir. Doğurganlık çağındaki kadınların yaklaşık % 15-20 kadarında  görülmektedir. Bazen kadında hiçbir yakınmaya yol açmayabilir. En önemli bulguları normal dışı kanama ve ağrıdır. Ayrıca kısırlık, adet ağrısı gibi yakınmalara da yol açabilir. Rahimin içerisinde doğru büyümüş ve 4 cm ve daha küçük çaplı myomlar histeroskopi dediğimiz modern ameliyat aletleri ile rahimden çıkartılabilirler. Ayrıca rahimin değişik bölgelerinde yerleşmiş fazla sayıdaki (örneğin 25-30 adet) myomlar da rahim alınmadan çıkartılabilirler. Rahim duvarının dış kısmına doğru büyümüş birkaç tane myom rahatlıkla laparoskopi dediğimiz kapalı yöntemle, rahim alınmaksızın ve hastanın karnı kesilmeden çıkartılabilir. Bu myomlar rahimden ayrıldıktan sonra parçalanarak vücudun dışarına çıkartılırlar. Fazla sayıda olan ve rahim duvarının içerisinde doğru büyümüş olan myomlar da açık ameliyat yöntemiyle tamamen temizlenebilirler. Myomlardan temizlenmiş rahimde, ileriki yıllarda %20 civarında tekrar myom gelişme riski vardır. Bu bilgiler de hastalara net bir şekilde verilmelidir. Rahimde çok sayıda myom olması rahimin alınmasını gerektirmez. Bazen çok büyük (çapı 10 cm den büyük) myomlarda ve çok sayıdaki myomlarda, bu myomların çıkartılmasının mümkün olmadığı, rahimin alınması gerektiği, veya myom çıkartılırken rahimin alınmasının gerekebileceği belirtilmektedir. Tabii ki bazı myomların çıkartılması zor ve riskli olmaktadır. Özellikle çoklu myomlardaki ameliyatlar, aşırı kanama riski ve  hastada hayati tehlike oluşturabilir. Fakat önceden kan tedariki ve ameliyat sırasında bazı özel önlemlerin alınması, yine deneyimli Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimleri tarafından uygulanabilen bazı özel ameliyat teknikleri sayesinde rahim alınmadan bu tedaviler yapılabilir. Özellikle doğurganlık çağındaki kadınlarda rahimin alınması, kadınları olumsuz yönde etkilemektedir. Yine doğurganlık çağını tamamlamış kadınlardaki myom tedavisinde de mutlaka rahimin alınması gerektiğini söylemek doğru bir yaklaşım değildir. Bu dönemdeki hastalara genellikle tek tedavi seçeneği olarak rahimin alınması önerilmektedir. Bu hastalara myom tedavisinin rahimin alınarak veya sadece myomlar çıkartılarak tedavi edilebileceği bilgisi verilmeli, karar hastanın beklentileri ve tercihi yönünde verilmelidir.

Rahim içerisinde yer almış olan polipler hem adet kanamalarını arttırabilir, hem de adet dışı kanamalara neden olabilirler. Eskiden küretajla alınmaya çalışılan polipler günümüzde histeroskopi denilen modern ameliyat aletleri ile, direkt olarak gözle görülerek, rahimden çıkartılabilir. Küretaj yöntemiyle genellikle sadece bir kısmı çıkartılabilen poliplerin, histeroskopi ile tamamını çıkartmak mümkündür.

Doğumdan hemen sonra görülen aşırı kanamalar da kadınlarda hayati tehlike oluşturmaktadır. Bu kanamaların tedavisi çok hızlı ve belirli bir sıra düzeni içerisinde yapılmalıdır. İlaç tedavisi ve basit önlemlerle durmayan kanamalarda hastanın hayati tehlikesini bertaraf etmek için genellikle ‘Histerektomi’ dediğimiz rahim alma ameliyatı uygulanmaktadır. Doğum sonrası ağır kanamalarda hastanın rahmini almadan kanama durdurucu  ‘Hipogastrik Arter Ligasyonu, B-Lynch Sütürü  gibi bazı özel ameliyatlar vardır. Bu operasyonlar ancak deneyimli Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları tarafından uygulanabilir. Bu operasyonlar genç yaşta, doğum sonrası görülen ağır kanamaların durdurulması, hastanın rahminin korunması ve doğurganlığının devam etmesi açısından çok önemlidir.

Doç. Dr. Alparslan BAKSU

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı 

OTA & JİNEMED HASTANESİ | 444 38 02

www.otajinemedhastanesi.com

Türk Telekom Neyin
'Yalan Dünya' Dizis

admin@magazincilerbirligi.com

Bu Haberi Puanla:
YORUM YOK

YORUM BIRAK