AnasayfaBeyaz PerdeYeşilçam’ın mihenk taşlarından biri daha eksildi

Yeşilçam’ın mihenk taşlarından biri daha eksildi

Türk Sineması tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Eşref Kolçak, 92 yaşında hayata veda etti.

Ünlü aktör, 2 yıl önce oğlu Harun Kolçak’ı toprağa vermişti. Oğlunu kaybetmenin acısını bir türlü atlatamayan usta, ileri süreçte psikolojik olarak da ağır bir süreç yaşadı.

Eşref Kolçak, tedavi gördüğü Bursa’nın Gemlilk ilçesi Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Hastaneden gelen açıklamada, “Saygıdeğer sanatçımız Eşref Kolçak, 24.04.2019 tarihinden bu yana genel durum bozukluğuÿ tanısıyla hastanemiz Yoğun Bakım Ünite merkezine yatırıldı. Yaklaşık 1 aydır yoğun bir tedavi görmekteydi. Solunum yetmezliği ve organ yetmezliği sebebiyle 18.05.2019ÿ tarihinde solunum cihazına bağlandı. Bugün durumunun ağırlaşmasıyla hastamıza müdahale ettik. Ancak tüm müdahalelere rağmen kurtaramadık ve Eşref Kolçağ’ı kaybettik. Hepimizin başı sağolsun. Allah rahmet eylesin, kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz” ifadelerine yer verildi.

Sanatçının cenazesi, ikindi namazını müteakip salı günü Gemlik’te Merkez Cami’inden toprağa verilecek.

Eşref KOLÇAK kimdir?

Eşref Kolçak Erzurum, İsprili’dir ve 28 Ocak 1927 tarihinde doğmuştur. 1941 yılında İstanbul’a geldi. Kasımpaşa’da oturdu. Sultan Ahmet Erkek Sanat Enstitüsü’nü bitirdi. Tesfiyecilik, marangozluk okudu. Marangozluk ve ayakkabı tamirciliği gibi işlerde çalıştı. Kasımpaşa’da oturduğu zamanlarda marangoz dükkanı ve mobilya mağazası vardı.

1944 yılında Atilla Revü Opereti’nde tiyatroya başlayan sanatçı, 1945 yılında Ses Tiyatrosuna geçti. 1947 yılında figüranlıktan oyunculuğa geçtiği film Cahide Sonku ile birlikte oynadığı “Fedakar Ana” filmi olmuştur. 1950’li ve 60’lı yıllarda, melodram ve kahramanlık filmlerinin jönü olarak seyirci karşısına çıktı

Bir Şoförün Gizli Defteri (Atıf Yılmaz), Namus Uğruna, Düşman Yolları Kesti (Osman F. Seden) önemli filmlerinden bazılarıdır.

Eşref Kolçak, 1955 de Özcan Kolçak ile evlendi , eşi 13 ocak 2010 da vefat etti. Kanser tedavisi gören pop müzik sanatçısı olan oğlu Harun Kolçak 20 Temmuz 2017’de hayatını kaybetti.

Bahçelievler Beledi
Akıllı telefonlard

admin@magazincilerbirligi.com

Bu Haberi Puanla:
YORUM YOK

YORUM BIRAK